„Žena byla pořádně vyděšená,“ uzavírá policistka Monika Schindlová příběh, který se na Příbramsku odehrál zhruba před třemi lety a měl by varovat ostatní.

Příbramská policie se právě kvůli podobným případům snaží, aby hlavně děti a mladí lidé věděli, že komunikace přes internet může být velmi nebezpečná. Stále častěji teď policisté navštěvují školy a pořádají besedy na různá témata. Patří mezi ně i tolik diskutovaná kyberšikana.

„Školy si nás samy vyžádají, když se tam objeví nějaký problém. K rodičům se už nedostaneme tak dobře, jako k dětem. Proto se více zaměřujeme právě na besedy,“ řekla Deníku policistka Schindlová.

Rodiče by podle Schindlové s dětmi měli o nebezpečí internetu otevřeně hovořit a uvádět konkrétní případy, zajímat se o jejich online přátele, trávit s nimi více volného času a především v nich vzbudit vzájemnou důvěru.

„Rodiče by si měli také všímat i varovných signálů, které mohou upozornit na to, že není něco v pořádku. Dítě se stává tajnůstkářem, vyhýbá se odpovědím, maže stopy své činnosti na internetu, žádá častěji peníze či najednou naopak disponuje penězi. Také se odmítá bavit o tom, s kým na počítači komunikuje a proč tráví u počítače veškerý svůj čas,“ upozorňuje policie.

Právě rodič je správcem počítače, který může dítě uchránit od nástrah virtuálního světa.