„Děti často komunikují s neznámými lidmi, ale přitom by se na ulici takovému člověku vyhnuly obloukem,“ varuje policistka Monika Schindlová.

Dnes už má připojení k internetu téměř polovina českých domácností. Někteří rodiče v dobré víře či lhostejnosti pobyt dětí na internetu neřeší, jiní si surfování svých ratolestí zajistili už předem, další stále pokukují a hlídají, kam dítko brouzdá.

„Moje děti tráví na internetu až moc času, tak dvě hodiny denně. Výchovně je kontroluji,“ svěřil se Deníku Michal Čižmarik z Příbrami.
To, bohužel, každý rodič říct nemůže. Většina rodičů v době volna svých dětí ještě v zaměstnání a často se v počítači nevyznají tak dobře, jako právě jeho zkušenější potomci.

Příbramská policie má pro rodiče několik rad, jak pobyt dětí ve virtuálním světě ohlídat nebo zabezpečit. Všechny rady ale samozřejmě nemohou být zárukou úspěchu. Jde o to, kdo se jak v počítačích vyzná.

Pozorovat varovné signály u dětí

Rodiče by s dětmi měli otevřeně hovořit o nebezpečí internetu a konkrétních případech. Měli by se naučit pracovat s diskusními programy, který používají. Existuje několik varovných signálů, které by měly rodičům otevřít oči a uši.

„Dítě se stává tajnůstkářem, vyhýbá se odpovědím, maže stopy své činnosti na internetu, žádá častěji finanční prostředky či najednou naopak disponuje penězi, odmítá se bavit o tom, s kým na počítači komunikuje, tráví u počítače veškerý svůj čas,“ říká Monika Schindlová.

Podle policie je důležité vybudovat potřebné hranice, které by mělo dítě respektovat, ale tato pravidla musí být jasně dána. Počítač by měl být umístěn v bytě na viditelném místě a měly by v něm být nastaveny oblasti, které umožňují přístup pouze ke schváleným a důvěryhodným stránkám. To lze provést i pomocí technických opatření uvnitř počítače. Rozhodně by dítě nemělo nikdy sdělovat osobám na internetu svou adresu, telefonní číslo, věk, kam chodí do školy či umisťovat na web fotografie. Nikdy by se děti neměly osobně setkávat s přáteli z internetu bez vědomí rodičů.

Rodiče jako správci

Rodiče jako správci počítače mají nejvyšší administrátorská práva a mohou vytvořit pro své dítě účet, který bude mít omezený přístup.

Například v operačním systému Windows XP lze vytvořit účet s omezeným přístupem po kliknutí na tlačítko Start, poté na složku Ovládací panely, následně ikonu Uživatelské účty a nabídku Vytvořit nový účet. Dalším krokem je nastavení zabezpečení systému. To je opět pod složkou Ovládací panely, jde o ikonu Centrum zabezpečení. Pod tím jsou velice důležité záložky, Brána Firewall a Ochrana proti virům, což by mělo být nastaveno na Zapnuto. Díky firewallu je počítač chráněn jak proti neoprávněným průnikům do naší sítě, tak proti odesílání dat ven bez souhlasu uživatele.

Navíc existuje i celá řada prohlížečů, které byly vytvořeny přímo pro dětské uživatele. Určité počítačové programy dokáží blokovat nevhodné on-line hry, chaty nebo dokonce omezit čas strávený na internetu.

Podezření na online „stopování“, dětskou pornografii, pedofilii, rasismus lze ohlásit nejen na policii, ale i na www.horkalinka.cz. Novinky z virtuálního světa lze získat na www.e-bezpeci.cz.