Co je to jícen a jakou funkci v našem těle zastává?
Jícen je součást trávicí trubice, která slouží k transportu potravy z úst do žaludku. Poté co polkneme, je sousto peristaltickou vlnou dopraveno do žaludku. Kromě polykání jde již o mimovolní akt. Potrava do žaludku neklouže „samospádem" ale je do žaludku aktivně dopravena.

Hovoříme-li o jeho zánětu, čím je nejčastěji způsoben?
Zánět jícnu je nejčastěji způsoben návratem kyselého žaludečního obsahu do jícnu, kdy je citlivá sliznice jícnu poškozována. To je takzvaná refluxní choroba jícnu. Příčinou může být špatná funkce jícnového svěrače, ale i celá řada dietních chyb. Vzácně je zánět jícnu způsoben infekcemi u osob se sníženou imunitou, třeba u diabetiků, pacientů s AIDS nebo u pacientů, kteří si pro astma nesprávně aplikují některé léky.

Je toto onemocnění časté?
Toto onemocnění je velmi časté a stále ho přibývá. Příznaky návratu kyselého obsahu do žaludku má až 50 procent lidí, ale jen u některých se vyvine zánět.

Jaké příznaky by nás měly varovat a na jakého lékaře se máme obrátit?
Hlavním příznakem je pálení žáhy, což je bolest za hrudní kostí, zejména po požití některých jídel (teplé kynuté koláče), pachuť v ústech, dráždivý kašel a záněty průdušek nebo dokonce astma. V komplikovaných případech může začít váznout při polykání sousto. S těmito problémy je potřeba se obrátit na praktického lékaře nebo gastroenterologa.

Pokud hovoříme o zánětu v zažívacím ústrojí (horní části), většinou se všichni bojí hadičky do žaludku. Bude nás toto vyšetření čekat?
Většinou ano, ale není se čeho bát. V naší nemocnici jej můžeme provést v analgosedaci (mírném uspání), takže nepříjemnosti jsou minimální. Je potřeba si zajistit odvoz z nemocnice. Bez uspávací injekce jej absolvovat nedoporučuji, zejména mladým lidem a všem s výrazným dávivým reflexem.

Jaká následuje léčba a lze nemoc úplně vyléčit?
Léčba spočívá v dietních a režimových opatřeních a podávání léků, které tlumí produkci žaludeční kyseliny. Léčba je většinou dlouhodobá. Chirurgické řešení je vhodné jen pro některé pacienty a je potřeba jej pečlivě zvážit. Většina operovaných se vrací k lékům.

V případě, že nás toto onemocnění trápí dlouhodobě a nebo se nám vrací, existuje účinná prevence jak mu předcházet?
Každý člověk s refluxní chorobou by neměl kouřit, bojovat s nadváhou, vynechat čerstvé kynuté pečivo, alkohol, kávu, čokoládu a peprmint. Rozhodně nedoporučuji sycené nápoje s CO2, ať již coly nebo minerálky.

Jak je to s dostupnými přípravky z lékárny? Pomohou a vyřeší náš problém?
V lékárnách jsou volně prodejné velmi silné léky, které vám ale může váš lékař předepsat „na pojišťovnu" . Jejich užívání však může maskovat některé závažné případy, kdy zánět může přejít v nádor a onemocnění je pak bez patřičného vyšetření zjištěno pozdě. Rozhodně doporučuji konzultaci lékaře.

Co se může stát, pokud zanícený jícen naléčíme?
Komplikací neléčeného zánětu může být přestavba sliznice jícnu, ve které pak může vyrůst zhoubný nádor. Jícen se může i jizvit a stát se neprůchodným. Léčba pak bývá velmi svízelná.

Dagmar Čerňanská