Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příbramáci dostanou z unie další miliony na opravy domů

Příbram - Březohorské sídliště v současnosti vypadá jako poskládané z dílků různě starých stavebnic. Některé domy vynikají novou fasádou hned vedle staré šedi z dob komunismu, jiné zas mají vyměněnou střechu.

21.9.2010
SDÍLEJ:

Zóna březohorského sídliště, kterého se Integrovaný plán rozvoje města týkáFoto: archiv města

Bílý věžák, který před několika lety obepínalo lešení signalizující modernizaci a zateplení, pomalu opadává kolemjdoucím na hlavu.

Obyvatelé Březohorského sídliště už začali s vytvářením různých projektů na opravy svých bytových domů za finanční podpory evropské unie. Ta jim totiž v rámci několika kol Integrovaného plánu rozvoje města zaplatí šedesát procent nákladů. V aktuální výzvě si společenství vlastníků s úspěšnými projekty rozdělí přes čtrnáct milionů korun.

„Hodnotící komise vybrala šest žadatelů na poskytnutí dotace s jedním náhradníkem. Vybrané projekty se týkají modernizace společných prostor domu, tři záměry počítají s opravou střechy a u dalších dvou se jedná o zateplení,“ přiblížil starosta Příbrami Josef Řihák.

V sérii výzev k podávání projektů získají obyvatelé sídliště na regenerace domů celkem téměř padesát milionů korun. „Lidé se naučili připravovat dobré žádosti ke svým projektům. V počátcích jsme se báli, že by právě administrativní část mohla být velkou překážkou v čerpání evropských peněz. Příprava těchto dokumentů není totiž vůbec jednoduchá,“ připomněl starosta Řihák. „Obyvatelé se také ptají, proč nemohou žádat o dotace třeba na drkolnovské sídliště. To ale není možné, protože program se týká pouze vybrané oblasti Březohorského sídliště,“ doplnil starosta.

Při výběru vhodné lokality pro integrovaný plán rozvoje města bylo třeba splnit alespoň tři požadavky z řady ukazatelů, mezi kterými figurovala i kriminalita či demografické údaje. Březohorské sídliště splnilo čtyři parametry, žádné jiné území nedosáhlo minimálních požadavků.

Další chystaná výzva měla původně mezi společenství vlastníků rozdělit dvanáct milionů korun, nakonec to bude ale patnáct milionů korun.

Dohromady přes sto milionů korun z dotací může čerpat i město na projekty týkající se veřejných prostranství. Mezi ty patřila například v polovině srpna dokončená přestavba ulice Bratří Čapků, v budoucnu město peníze využije na rekonstrukci náměstí 17. listopadu, ulice 28. října nebo třídy Osvobození. Peníze bude možné čerpat až do roku 2015.

Autor: Zbyšek Seifert

21.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Suchý a Jitka Molavcová s orchestrem divadla Semafor

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Vizualizace přestupního terminálu v Sedlčanech.

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Sedlčany - Zbyněk Jetel je nejstarším sedlčanským tenistou. Na kurtech Sokola Sedlčany nebo u tréninkové zdi ho můžeme vidět od jara do podzimu. Dokud to jen trochu počasí dovolí, věnuje se bílému sportu denně alespoň hodinu.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Příbram – Spolek pro kočku pomáhá opuštěným a nalezeným kočkám ve městě už šest let. Jeho hlavní činností je jak péče o kočky a koťata žijící venku, tak o ty nalezené, nemocné či nějak zraněné. 

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení