Oblast Valle di Ledro byla v roce 1915 součástí Rakousko-Uherska. Muži museli jít bojovat do války, a protože se jednalo o místo, kudy měla v budoucnu procházet fronta, bylo zbývajících asi 4700 obyvatel spěšně evakuováno. Většina z nich dorazila také do Čech, zejména na Příbramsko, Kladensko či Turnovsko. Z plánovaného několikatýdenního pobytu se staly tři roky. Italové byli ale dobře přijati, nalezli ubytování i práci.

Vysídlenci se často také scházeli na Svaté Hoře, kde mezi sebou nacházeli vzájemnou oporu a mohli lépe překonat svůj život ve vyhnanství.
V pátek dopoledne návštěva, skládající se ze členů chóru Cima d´Oro, hudebního tělesa Valle di Ledro a prezidentů různých sdružení a organizací, dorazí do Staré Živohoště, kde budou bydlet. Odpoledne vystoupí chór Cima d´Oro ve Všeňském kostele a italské hudební těleso v Milíně u příležitosti odhalení pamětní desky.

V sobotu se po obědě v Praze uskuteční v Pticích slavnostní akt s Iole Trentini, která v Pticích pobývala během první světové války, tehdy jí byly tři roky.

Chýňava okolo 15 hodin přivítá mladé cyklisty z Valle di Ledro, kteří se vypravili do Čech na kole. V Příbrami dojde k odhalení pamětní desky a na Svaté Hoře bude mít italská skupina koncert, po kterém bude následovat světelný průvod se svíčkami vnitřkem svatostánku.

Program návštěvy vyvrcholí nedělní mší svatou na Svaté Hoře a slavností 277. výročí Korunovace s průvodem s milostnou soškou Panny Marie Svatohorské. Při této akci bude možné získat plnohodnotné odpustky. Ještě před závěrečnou hostinou pro všechny hosty v zahradách Svaté Hory a dalším koncertem hudebního tělesa odhalí Italové monument připomínající osud jejich předků.

Cestou výpravy zpět do Staré Živohošti ještě vystoupí po odhalení pamětní desky na novoknínském hřbitově chór Ciama d´Oro v místním kostele.