ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

„Upřímně si vážíme vašeho nasazení pro pomoc Domovu seniorů v Ledru v této těžké době. Pomáháte nám tak bojovat s nebezpečím nemoci Covid 19, která vážně zasáhla do našich životů. Odkaz přátelství, jež spojuje Ledro a český národ, se posiluje, když jedna obec pomáhá druhé v jejích těžkostech,“ napsala do milínské školy po doručení zásilky předsedkyně Administrativní rady Valle di Ledro Marisa Dubiniová.

Na milínskou školu se zástupci z italského Valle di Ledro obrátili na přelomu března a dubna, kdy byla situace v Itálii extrémně vážná. Oblast Valle di Ledro k Příbramsku váže historie z dob první světové války, kdy byli obyvatelé této části Itálie kvůli postupující válečné frontě vysídleni do Čech. Převážně do Milína, Příbrami nebo Nového Knína.

„Partnerská škola v Itálii požádala vedení naší školy o ochranné prostředky. Podařilo se nám zajistit okolo tří set doma ušitých roušek, dále z příbramské Cowárny třicet ochranných štítů, zhruba tisícovku jednorázových rukavic a další ochranné pomůcky,“ připomněl učitel milínské školy Tomáš Bílek.

Sehnat ochranné pomůcky nebyl problém, ten nastal až ve chvíli, kdy chtěli milínští sbírku do Itálie poslat. „Z důvodu nouzového stavu jsem nepochodil u České pošty, ani dalších oslovených subjektů, a tak jsme byli nuceni zkusit štěstí v podobě soukromé přepravní služby, která nám vyšla vstříc a zásilku do Itálie dopravila,“ zavzpomínal Tomáš Bílek na problémy, které sbírku provázely.