„V Kladně máme tržní řád, který tento způsob prodeje zakazuje. Problém je ovšem v tom, že jakmile podomní prodejce spatří strážníky, zřekne se svého jednání," uvedla mluvčí města Kladna Lenka Růžková. To potvrdila také mluvčí kladenské Městské policie Alena Purkytová. „Existuje nařízení města, v němž je podomní prodej zakázán. Výjimkou je pouze prodej předmětů souvisejících s veřejnou sbírkou," uvedla. Podle jejích slov se strážníci setkávají také s případy, kdy prodejce pokutují, ovšem ani to ho neodradí a zanedlouho nabízí své produkty na druhé straně města.

Čtěte také: Kladenští schválili rozpočet města

Stejný zákaz mají také ve Slaném a v Kamenných Žehrovicích. V sousedních Tuchlovicích je naopak tenhle způsob prodeje zatím povolen, o čemž informoval starosta obce Jaroslav Pošta.

Čtěte také: Smog někdy zamoří obce, že se nedá dýchat

S podomním prodejem mají špatné zkušenosti obce na Příbramsku, zakázali ho například v Dobříši, Sedlčanech nebo Kosově Hoře. Strážníkům toto nařízení podle sedlčanského místostarosty Miroslava Hölzela zlehčí práci. „I kdyby měl prodejce všechny licence a náležitosti, tak tímto způsobem v Sedlčanech nabízet zboží nebo prodávat zboží nebude," řekl již dříve místostarosta. Pokuta se v případě porušení vyhlášky fyzickou osobou může vyšplhat na 30 tisíc korun, pro právnickou osobu až do 200 tisíc korun.

Domáhání se pozornosti zvoněním na zvonky lidé považují za drzost. „Něco jiného je, když na náves přijede auto s nabídkou jablek, brambor a podobně a kdo chce, dojde si zboží za výhodnější cenu nakoupit. Ale přijít až ke dveřím, to mi vadí," namítá Josef Bradanec z Příbramska.

Čtěte také: Do Tyršova koupaliště půjdou další miliony

V Rakovníku je podomní prodej zakázán od října 2012. Do domů a bytů se přesto snaží prodejci vetřít. Pan Václav, který bydlí na největším rakovnickém sídlišti Bendovka popsal svoji nedávnou zkušenost: „Vnucoval mi levnější dodavatele energií. Chtěl vidět SIPO. Vůbec jsem se s ním nebavil." V souladu se zákonem o obcích vydalo v roce 2014 také Nové Strašecí nařízení o zákazu podomního a pochůzkového prodeje na území města.

Stejně tomu je také v Berouně i Hořovicích. „Často se stává, že nám volají přímo před prodávajícími," říká velitel Městské policie Beroun Alexandr Schebero s tím, že po příjezdu na místo často strážníci už nikoho nenajdou. „Pokud někoho chytíme a porušení vyhlášky je jednoznačné, jsme oprávnění věc na místě řešit blokovou pokutou, a to až do výše pěti tisíc korun," doplnil Schebero.

Čtěte také: Záložní nemocnici nikdo nechce, znovu je na prodej