Základem je omýt WPC terasová prkna ihned po montáži. A to vysokotlakým čističem pod tlakem max. 80 bar z konstantní vzdálenosti asi 40 cm. Odstraní se tak prach, který vznikl při montáži. Množství vody ale musí být dostatečné. Dřevoplast není nasákavý materiál, takže se nemusíme bát, že by ho voda poškodila. Poté stačí terasu omývat jen dvakrát ročně, ideálně na jeře a před zimou. Co ale dělat, když se nám na terase objeví nechtěná skvrna?

Olej, krém a víno

Mezi takové nehody patří nejčastěji grilování nebo například opalování. Ať už je to omastek z jídla, opalovací krém nebo třeba červené víno, kterým terasu znečistíme, nemusíme se děsit. „Mastné fleky, jako je olej nebo krém, stačí nejprve umýt čistou vodou, poté dočistit vodou se saponátem a houbičkou. Pokud je flek stále trochu vidět, díky působení slunce a deště se časem zcela ztratí. Materiál totiž není nasákavý a fleky se nedostanou do hloubky prkna," vysvětluje Zuzana Krucká z WPC – WOODPLASTIC. Stejně jako u podobných nehod platí, že čím dříve flek odstraníme, tím lépe. Jestliže si skvrny všimnete až za delší dobu a už nejde odstranit vodou, můžete použít speciální prostředek na čištěný, který vám doporučí výrobce prken. V žádném případě ale nepoužívejte agresivní ředidla a rozpouštědla.

Uhlík a nedopalek

A co dělat, když na terasu spadne žhavý uhlík nebo třeba zapálená cigareta? Opět začneme čistou vodou. „Jakmile je prkno suché, středně zrnným papírem nebo brusnou houbičkou poškozené místo po směru prkna zabrousíme," říká Krucká s tím, že materiál je u plných prken plně probarvený a tudíž na něm nebude drobné zbroušení vidět.

Právě plnost prken je při jejich výběru prioritním parametrem. Ta dutá totiž nejsou tak kvalitní a může do nich dokonce i zatékat. Také poměr plastu a dřeva je důležitý, ideální je 60 % dřeva a 40 % plastu. Právě díky polymeru HDPE je dřevoplast tak snadný na údržbu. V létě nepálí a v zimě na něm neuklouzneme. Nepoškodí ho ani déšť, vítr a UV záření. Navíc jde o vhodný materiál k rodinným domům, protože nehrozí, že by si na něm děti zadřely třísku. (rd)