Přístroje budou nosit vybraní lidé na krku a v případě nouze ho mohou zmáčknout a tím vyslat signál díky zaplacené SIM kartě, čímž udají svou polohu a přivolají pomoc. Tlačítka bude monitorovat dobříšská městská policie a po vydání signálu z tlačítka okamžitě mohou na místo vyrazit. S tlačítkem lze také uskutečnit vynucený telefonický hovor, to znamená, že není třeba nic udělat pro jeho přijetí.

První lidé, kteří budou SOS tlačítka využívat, budou předem vytipovaní. S výběrem ohrožených osob, které tlačítka obdrží, pomohou také sociální pracovnice. Zařízení je vhodné zejména pro osamělé osoby, u kterých hrozí riziko, že by si v případě zdravotních komplikací nebo kvůli panice a tísni nedokázaly přivolat pomoc. 

Radní města Markéta Čermáková blíže projekt SOS tlačítek představila: „Projekt, který v tuhle chvíli začínáme rozjíždět, tak jeho finanční stránka projektu je 42 tisíc na rok této služby a po ročním provozu a po ročním provozu samozřejmě jako každý pilotní projekt bude vyhodnocen a ukáže se, zda by bylo vhodné a přínosné pro občany města Dobříše to dále rozšířit, anebo naopak zjistíme, že to až tak nenaplnilo naše představy,“ upřesnila, že projekt je zatím pilotní. A pokračovala dále: „Je to pro seniory nebo nemohoucí občany, kteří nějakým způsobem potřebují být monitorováni a nemá prostředky nebo možnosti jak toto celodenně zajistit.“