Rybařina je sport, který se odehrává venku, někde u rybníka nebo řeky, a to téměř za každého počasí. Rybářem, či rybářkou může být téměř každý, kdo má vztah k přírodě a k rybám. Nezáleží zde ani na věku, většina začíná od dětství. Ale i spousta dospělých si čím dál více chodí odpočinout k vodě.

Malým rybářem se může stát každé dítě, které nastoupilo do základní školy. Je potřeba, aby umělo psát a číst, protože ho čekají rybářské testy.

Jak dítě připravit na testy, se dozvíte v rožmitálské rybářské organizaci nebo v kroužku. Většina škol nabízí možnost rybářského kroužku pod vedením místní organizace. Tam se naučí veškeré základy, které k rybaření potřebuje, jak teorii, tak i praxi.

K tomu stát se rybářem, malým či velkým, je potřeba několik věcí. Složit rybářské zkoušky pod vedením zkušených rybářů. Tím získá zájemce členskou legitimaci organizace, pod kterou bude veden. Rybářský lístek získá po obdržení těchto dvou dokladů a zaplacení členského příspěvku, které za dítě činí 100 korun a za dospělého 500 korun.

K chytání je potřeba koupit povolenku k lovu ryb. Povolenek existuje několik druhů. Celosvazová povolenka umožňuje chytání v celém rybářském svazu. Dělí se na pstruhovou a mimopstruhovou.

Cena pstruhové povolenky pro dospělého je 2300 korun a pro dítě do patnácti let 1500 korun na rok. Cena mimopstruhové povolenky pro dospělého je 2200 korun a pro dítě do patnácti let činí 1400 korun na rok.

Dalším druhem povolenky je krajská povolenka, která se vydává v kraji, kde bydlíte. Krajská povolenka pro Středočecha stojí podle jeho věku, pro dospělého 1400 korun a pro děti do patnácti let 500 korun na rok.

Dále je potřeba pořídit základní výbavu pro rybáře. Ta se skládá z povinné výbavy, kterou u vody musí mít. Do povinné výbavy patří zmiňované doklady, tedy členská legitimace, rybářský lístek a povolenka k lovu ryb. Dále je nezbytná propiska k zápisu docházky k vodě, která musí být vždy při příchodu k vodě okamžitě zapsána.

Chybět nesmí metr, kterým se měří velikost ryby, jelikož každá ryba má svou míru. Rybář se neobejde bez peanu nebo vyprošťovače háčku, je to pro šetrné vyndání háčku z ryby. Důležitý je podběrák, aby se ryba šetrně vyndala z vody. Pak samozřejmě prut s navijákem, a přechovávání živých ryb je nutný vezírek.

Cena výbavy je různá, podle kvality a výdrže. Prut stojí asi tisíc korun, naviják 600 korun, podběrák 300 korun, vezírek 150 a více korun, podle druhu. Cena peanu je do 100 korun. Zbytek výbavy se už odvíjí podle druhu chytání, tedy zda rybář zvolí kaprařinu, chytání fedeerem, či muškaření.

Pokud tohle vše máte, jste všichni připraveni k rybaření a můžete již vyrazit k vodě a čekat na první úlovky.

Tam je samozřejmě ještě potřeba dodržovat různá pravidla, udržovat pořádek kolem sebe, šetrně zacházet s rybou, mít výbavu v pořádku a chovat se k přírodě ohleduplně. Pokud toto vše máte, je dobrý předpoklad, že budete skvělým rybářem.

Petrův zdar, tak se zdraví rybáři!

Jaroslava Nassová