Až v těchto dnech po výraznějším oteplení, větru a také po čtvrtečním dešti výrazně klesla vrstva sněhu v Brdech. Rychlé tání tak zvedlo hladiny mnoha toků na Příbramsku.

"Celou noc jsme byli na nohou a sledovali jsme, jak stoupá voda ve Vlčavě. Volali jsme do Březnice, jestli můžeme upustit rybník Jez, protože se prudce zvedala jeho hladina. V Březnici neměli ještě ani první stupeň, tak jsme v noci postupně zvedali až tři prkna ve stavidlech a upouštěli," řekl v pátek Deníku místostarosta Rožmitálu Miloslav Maroušek s tím, že voda se z Vlčavy vylila pouze do luk, a to v okolí Podhory a Skuhrova.

Obavy ze stoupající hladiny Vlčavy a v Březnici tedy už Skalice, měli obyvatelé především v Předním Poříčí. "Po čtvrté hodině ráno jsme měli pohotovost, protože to začalo vypadat, že říčka se rozvodní ještě více. Zburcovali jsme se hasiče, městští strážníci nám pomáhali sledovat průtok celou noc. Naštěstí voda přestala ráno stoupat," řekl v pátek místostarosta Březnice František Pinkava.

Klidnější noc na pátek prožili lidé poblíž Litavky. V této říčce, která odvodňuje Brdy a okolí, voda nestoupla tolik, aby hrozilo její vylití. "Pokud nebude pršet, bude to v pohodě. V Jincích více hrozila velká voda už minulý týden, kdy v noci na neděli teklo zatím nejvíce vody v Litavce," řekl starosta Jinců Josef Hála. V noci na sobotu sice pršelo, přesto hladiny řek klesají nebo kolísají.

Stavy průtoků na vodních tocích

Klikněte na mapku

close zoom_in

Zdroj: Povodí Vltavy

Vodohospodáři upouštěli nádrže už minulý týden, aby si připravili rezervy na tání sněhu a nahlášené srážky.

Už minulý týden chybělo do maximální výšky hladiny osm metrů vody v Orlické přehradě. „Teploty vzduchu nad bodem mrazu způsobily intenzivnější odtávání sněhové pokrývky v nižších a středních polohách a vzestupy hladin na většině toků. Již v průběhu minulého týdne začalo Povodí Vltavy vytvářet rezervy na přehradách Vltavské kaskády a na ostatních nádržích ve své správě. Povodí Vltavy situaci neustále monitoruje a manipulace na nádržích probíhají tak, aby byly případné zvýšené průtoky sníženy,“ sdělila Deníku mluvčí podniku Petra Krainová. Aktuální stavy a průtoky na vodních tocích je možné sledovat na webových stránkách Povodí Vltavy na adrese www.pvl.cz.

Sníh už odtál v nadmořských výškách do 600 metrů, v nejvyšších polohách Brd leželo ještě ve středu asi 80 centimetrů sněhu. Ve čtvrtek to bylo v průměru o 20 centimetrů méně. Koncem února, tedy před tím, než začaly stoupat teploty, bylo sněhu až jeden metr.
Sníh je ale v Brdech plný vody a ta teprve začala stékat dolů. To v kombinaci s deštěm a teplým větrem způsobilo zvednutí hladin všech toků, které mají povodí v Brdech. To se týká Litavky, Vlčavy, Klabavy (Padrťského potoka) nebo i Pstruhového či Červeného potoka. Všechny tyto toky velice rychle reagují na srážky a na jarní odtávání.

Podle správce rožmitálské meteorologické stanice Huberta Hoyera byl letošní únor teplotně slabě nadnormální. Zato spadlo 65,6 milimetrů vody, což je 164 procent oproti normálu. „Únor se vyznačoval především velkým množstvím sněhu. Nejvíce sněhu v letošní zimě bylo v Rožmitále 22. února, a to 42 centimetrů. Bylo zajímavé, že na Příbramsku i Březnicku byla výška sněhu sotva poloviční. Naopak v okolních lesích ležel až jeden metr sněhu. Zima se opravdu vydařila a tak velké množství sněhu jsme si užili po třech letech, kdy ho v únoru roku 2006 leželo v Rožmitále až 49 centimetrů,“ řekl Hubert Hoyer s tím, že obavy z možných povodní příliš nemá. „Tyto poslední dny sníh odtával docela bez problémů a podle předpovědi počasí bych kvůli směru proudění vzduchu nepředpokládal, že by přišly tak vydatné srážky, aby nás to tady ohrozilo. Pravda je, že je v Brdech ve sněhu ještě obrovské množství vody,“ dodal Hoyer.

K povodním, které ničily Příbramsko v roce 2002, jsme se na webu vraceli po pěti letech v rubrice Příběhy vody. Připomeňte si je v souvisejících článcích a fotogaleriích vpravo.

Republikový archiv vzpomínek na záplavy z roku 2002 najdete ZDE

Co dělat, když hrozí povodeň? RADY HASIČŮ