Všechny ryby putovaly zpět do vodních nádržích za účelem zarybnění. Některé ryby si rožmitálská místní organizace Českého rybářského svazu nasadila do svých sportovních rybníků, většina ryb pak putovala středočeské organizaci, rovněž kvůli zarybnění.

Na Rožmitálsku se objevily vydry

Oproti předchozím rokům začaly jarní výlovy později. Může za to dlouhá zima a ještě nedávno zamrzlé hladiny rybníků.

Rybáři se letos hned při prvním výlovu setkali s něčím, co v naší oblasti v podstatě neznají. Při břehu rybníka v Hutích pod Třemšínem, ale i v sítích se objevili zranění kapři. Po těle mají poranění od ostrých zubů vydry říční. „Tohle tady nepamatujeme. Známe to jen z vyprávění,“ shodují se rybáři.

Vydra říční, ještě nedávno v těchto oblastech prakticky neznámá kunovitá šelma, se podle rybářů začala objevovat takřka všude. Je prý nyní vidět na všech potocích i rybnících nejenom na Rožmitálsku. Ještě v zimě ji prozradily stopy ve sněhu a nyní uhynulé a pokousané větší ryby. Vydra byla pozorována i v rybnících přímo v Rožmitále. Vydra většího kapra podle rybářů nemá šanci ulovit, ale způsobí mu zranění nebo ho vyčerpá k smrti, když ho v zimě pronásleduje.

Pokud jsou škody způsobené vydrou větší ztrátou pro rybáře, mohou podle zákona za splnění daných podmínek žádat stát o náhradu škody, kterou způsobil vybraný, zvláště chráněný živočich. Vydra spolu s kormoránem velkým, který se také živí rybami, náleží mezi zvláště chráněné živočichy. Škody musí ale žadatel doložit odborným či znaleckým posudkem.

S jarními výlovy začaly také rybáři z Blatenské ryby, kteří na Rožmitálsku a Březnicku obhospodařují některé vodní plochy. Lovili například už minulý týden rybník Obžera mezi Věšínem a Rožmitálem. V tuto dobu loví kapří plůdek o velikosti od pěti do sedmi centimetrů. Plůdek pak přijde do dalších rybníků, kde vyroste v násadu a za dva roky z kapříků, kteří mají nyní asi 30 gramů, vyroste tržní ryba.

Kapr začíná být součástí velikonočního stolu

Ačkoliv výše zmíněné jarní výlovy zrovna nesouvisí s velikonočními svátky, potvrzují rybáři, že i Češi si začali zvykat na kapra jako na velikonoční jídlo. „Každé jaro sem chodí lidé pro kapry. Jsou to většinou stálí zákazníci, kteří už považují pokrm z ryby za tradiční na velikonočním stole,“ potvrdil Deníku Pavel Zemek z rožmitálských sádek.

Symbolem velikonočních svátků jsou pro nás sice především malovaná vajíčka, pečený beránek nebo nádivka, ale v minulosti to byl právě i kapr. Ryba jako součást velikonočního jídelníčku byla tradicí před staletími v klášterech. Konzumace rybího masa totiž naplňovala rituál postního jídla. U klášterů se kapři chovali a postupem času se tato nenáročná ryba stala běžně chovaným druhem i ve šlechtických i městských rybnících. Časem se stal kapr běžným postním jídlem a nebylo moc rozdílu ve spotřebě této ryby o Vánocích či Velikonocích.

Zdá se, že kapr se v současné době znovu na velikonoční stůl navrací. A to je dobře už jen s ohledem na zdravou výživu. Naše země patří v rámci Evropské unie mezi největší producenty ryb a přitom máme daleko menší spotřebu ryb na obyvatele oproti ostatním státům.