Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Astronomické jaro je tady

Příbram - V sobotu 20. března přesně v 18.32 začalo astronomické jaro. Podle meteorologie je začátkem jara první březnový den. Počasí nástupu jara odpovídá - vyšší teploty rozpouští poslední zbytky sněhu v nížinách a ve vyšších polohách zvedá odtávající sníh hladiny vodních toků. Na Příbramsku plní koryta říček a potoků tající sníh v Brdech.

20.3.2010
SDÍLEJ:

Devětsil bílý.Foto: Karel Hutr

První poslové jara - sněženky a tažní ptáci

Při procházce přírodou narazíme na první posly jara. Při potocích jsme už dávno mohli vyrušit konipasa, a to si můžeme být jisti, že jsou tu společně s ním i sluky lesní.

Na zahrádkách i v přírodě už kvetou sněženky, mnohde si ještě derou cestu ke sluníčku skrze závěje. V lesích už také kvetou keříky lýkovců a devětsily.

Březen je obdobím, kdy se první tvorové začínají starat o potomstvo. Začínají hnízdit kosi, některé sovy, dravci nebo krkavec. V lese se můžeme potkat, a to prakticky už v únoru s bachyní a malými pruhovanými selátky – markazíny. V norách se k sobě tulí liščata a laně jelena lesního jsou už pěkně zakulacené.

Astronomické jaro začalo tedy 20. března, ale podle čeho se dá skutečně usuzovat, že jaro je tady? Asi bude většina z vás souhlasit, když řekneme, že podle toho, až začnou kvést třeba sněženky a ze zimovišť přiletí první ptáci. Jenomže ti úplně nejrychlejší opeřenci jsou tady tak brzy, že se o jaru dá sotva hovořit. Například špaček obecný se vrací domů už někdy v únoru, kdy jsou ještě pořádné závěje.

Pro ornitology je symbolem jara přílet špačků

Pro ochránce přírody, nadšeného a zkušeného ornitologa Pavla Křížka, však jako symbol jara stačí právě přílet špačků. „Když vidím poprvé špačky a také skřivany, vím, že jaro je tady, i když může ještě sněžit,“ svěřil se Pavel Křížek.

Jako symbol přicházejícího jara považuje rovněž přílet čejky chocholaté. „Ta také přilétá, když je ještě sníh. V současné době jsou tady ale i další druhy ptáků a některé dokonce už hnízdí. Koncem února usedá na snůšku vajec v hnízdě například orel mořský. V přírodě už můžeme pozorovat kromě špačků, skřivanů a čejek i konipasy, sluky, roháče velké nebo čápy. Už po polovině března jsem slyšel skřivana lesního,“ vyjmenoval Pavel Křížek, jenž v tuto dobu se svými kolegy z Ochrany fauny ČR odchytává kvůli kroužkování vzácnější druhy naší sovy – kalouse pustovku. Tato sova totiž od nás naopak odlétá zpátky na sever, kde hnízdí. V našich končinách se snaží přečkat zimu.

Jaro podle meteorologa

Pro meteorology je pojem začátek jara poněkud složitějším s ohledem k mnoha klimatologickým aspektům.

Z meteorologického a klimatologického hlediska je už celý březen prvním jarním měsícem, ale většinou, a to tím spíše v našem regionu, převažuje v tomto měsíci zimní charakter počasí. Nakonec, ten letošní březen toho byl ještě počátkem týdne důkazem.

„Někdy může být v březnu i plus 20 stupňů, ale skutečné jaro přichází většinou až v dubnu, když se vegetace začíná teprve dostatečně rozvíjet a rostliny jsou už v růstu,“ řekl Hubert Hoyer, správce rožmitálské meteorologické stanice a dodal, že vloni byl duben svými teplotami skoro letním měsícem. Zapomněl tak docela na svoji pověst o aprílovém, proměnlivém počasí.

Mnoho lidí pochopitelně považuje za nejkrásnější jarní měsíc až květen. „V tomto období je ale vegetace ve značném stupni vývoje a často se květen svým počasím blíží letním měsícům. Na druhé straně můžou být ještě mrazy a také padat sníh. A kdy se dá z klimatologického hlediska říci, že jaro už skutečně přišlo - když přesáhnou po nějakou dobu průměrné teploty plus pět stupňů. Teprve tehdy se může začít vegetace rozvíjet, proto se tomu říká širší vegetační období,“ vysvětlil meteorolog.

Autor: Karel Hutr

20.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejstarším sedlčanským tenistou je téměř 82letý Zbyněk Jetel.

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Spolek pro kočku hledá dobrovolníky i podporu po opuštěné kočky.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Příbram – Mladý útočník týmu 1. FK Příbram Bastien Karsten Ayong debutoval v nedávné reprezentační přestávce v dresu české fotbalové reprezentace do 20 let. Českého fotbalového útočníka původem z afrického Kamerunu nominoval do týmu pro zápasy Elite Tournament trenér reprezentace do dvaceti let, shodou okolností také Příbramák, Karel Krejčí.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Příbram – Jedním z nejdůležitějších bodů programu pondělního zasedání městského zastupitelstva byla žádost provozovatele MHD o navýšení ceny za ujetý kilometr. Město bude dopravci o listopadu platit o dvě koruny víc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení