Cena Josefa Vavrouška se svou více než dvacetiletou historií je udělována každoročně za dlouhodobý přínos a konkrétní činy pro ochranu životního prostředí a prosazování udržitelného rozvoje. Cenu uděluje Nadace Partnerství. Letos je to už 21. ročník. Cena je spjata se jménem předního českého ekologa, ministra životního prostředí ČSFR Josefa Vavrouška, který 18. března 1995 tragicky zahynul při pádu laviny.

Jaromír Bláha ji získal hlavně za svou dlouholetou práci na ochraně přírody v hospodářských lesích i divočiny v chráněných územích, zejména pak v Národním parku Šumava. Angažuje se odborně i občansky, vystupuje v médiích či veřejných debatách nebo jedná s politiky. Působí takto již od roku 1994, kdy v Hnutí Duha založil někdejší program Lesy, dnes přejmenovaný na program Krajina. Zároveň pracuje jako internista, specialista endokrinolog, ve Veterinární nemocnici Český Brod. Žije v Dobříši v dřevěném domě se svoji rodinou, má tři děti.

Není to jeho první ocenění. Již v roce 2014 získal evropskou cenu nadace EuroNatur udělená zároveň celému Hnutí Duha za budování zelených a mírových mostů v Evropě. K dalším nositelům této ceny patří například princ Charles, Nelson Mandela či Michail Gorbačov.

„Cenu Josefa Vavrouška vnímám jako ocenění pro celé Hnutí Duha, nejen pro mě, stejně jako tomu bylo u evropské ceny EuroNatur, kterou jsme dostali před třemi lety. Na všem, za co jsem cenu dostal, pracoval celý tým zaměstnanců a dobrovolníků," říká o ocenění Bláha. „Pro mě osobně ty ceny znamenají dobrý pocit, že práci, kterou děláme, vidí a oceňují lidé kolem, v Evropě i u nás."

Odborník na ochranu lesa a divoké přírody

Toto významné ocenění obdržel krátce poté, co začala 1. června platit novela zákona o ochraně přírody, která zásadně změnila pravidla péče o české národní parky. Jaromír Bláha se při jejich přípravách a projednávání v posledních třech letech významně angažoval. Podle ní zákon nyní říká, že cílem národních parků je ochrana samovolných přírodních procesů téměř bez zásahů člověka na více než polovině území národních parků.

Daniel Vondrouš, ředitel asociace ekologických organizací Zelený kruh a navrhovatel Jaromíra Bláhy na Cenu Josefa Vavrouška uvedl, že Bláha se svou druhou profesí stal odborníkem na ochranu lesa a divoké přírody.

„Už čtvrt století se s ním můžete potkat na exkurzi v lese, stejně jako při projednávání zákona v parlamentu. Díky jeho důsledně věcné argumentaci a pověstné mírné a slušné povaze jej ctí i řada oponentů," říká Vondrouš.

Dřívějšími laureáty se stali například bývalí ministři životního prostředí Bedřich Moldan, Ivan Dejmal, Martin Bursík či vědci a akademici Josef Fanta, Hana Librová nebo Igor Míchal.

Šárka Spáčilová