Samo o sobě to má logiku, město dá spolku nějakou finanční pomoc a tak by spolek měl na oplátku něco udělat pro město. Bohužel realita je poněkud jiná. Odbor kultury totiž ve většině případů se spolky a organizacemi příliš nekomunikuje a pak někdy v listopadu vyrukuje právě s reciprocitou a chce po nich účast na adventním programu. Každý kdo někdy hrál divadlo nebo v kapele ví, že není nic lepšího, než se předvádět v prosinci na náměstí v mrazu, to se hraje jedna báseň. „Vadilo mi, že po nás chtěli zapojení až koncem roku do vánočního programu už proto, že tím vlastně zadávali téma. Mělo to být něco vánočního, ale bohužel jsme žádnou takovou hru neměli v repertoáru a dělat něco narychlo je vždycky špatná volba,“ říká principál divadelního spolku Půlnoc Ondřej Dufek, který nemá problém se do akcí města zapojit, ale vadí mu, že jeho spolek odbor kultury neoslovil dříve. Navíc, když se v prosinci dělal Mikuláš v areálu Nového rybníka, čerty dělali hasiči z Březových Hor, právě tam ale Dufek vidí možnost, že by se jeho divadelní spolek mohl zapojit, bohužel při komunikaci s městem tato nabídka vůbec nepadla.

„Ta účast spolků není míněna jako nějaká povinnost, ale spíš to bral jako jejich zviditelnění na veřejnosti,“ vysvětluje místostarosta Václav Švenda. Podle něj jde jen o nepochopení jeho žádosti, se kterou se na jednotlivé spolky prostřednictvím dopisu loni v listopadu obrátil a prý rozhodně účast ve vánočním programu není podmínkou dotace, ani se nijak nepromítne do žádosti spolku o peníze na další rok. „To by bylo téměř jak za socialismu s povinnou účastí v prvomájovém průvodu,“ uklidňuje spolky příbramský místostarosta. O problému s reciprocitou vedení města ví. „Vím, že ta komunikace mezi spolky a odborem kultury není dobrá a měla by se zlepšit. Nicméně co se týče reciprocity, tak pokud od města chci peníze, měl bych mu něco dát,“ říká radní Václav Dvořák, který má na starosti městské finance.

Podle některých spolků je u reciprocity problém hned v několika bodech. „Jako spolek žádáte o nějakou částku, řekněme 80 tisíc korun, ale dostanete jen dvacet. To pak v rámci reciprocity máme tedy odehrát jen čtvrtinu představení, nebo se toho průvodu má zúčastnit jen čtvrtina členů spolku?“ ptá se Dufek. Podle něj i členů dalších kulturních spolků a organizací je totiž celá věc ohledně reciprocity špatně formulovaná už v žádosti o dotaci. Navíc je podle nich reciprocitou už to, že svými akcemi vlastně reprezentují město v jiných městech a pokud by se měly účastnit i městských akcí, tak v tom úplně problém nevidí, ale nejde podle nich, aby si tím odbor zlehčoval práci při zajišťování vánočního programu.

„Pokud město chce, aby se spolky zapojily do vánočního programu, mělo by minimálně s půlročním předstihem pozvat na setkání jejich zástupce a možnosti spolupráce na programu prodiskutovat. Vzhledem k tomu, že se program odehrává venku, tak například muzikanti příliš hrát v zimě venku nechtějí, podobné je to i s některými divadelními představeními. A když má vystoupení aspoň částečně odpovídat vánočnímu ladění, je potřeba ho nazkoušet,“ připomíná Ondřej Dufek ze spolku Půlnoc, který v současné době zvažuje, zda letošní dotaci, kterou pro něj zastupitelstvo schválilo, vůbec přijme. Podle členů spolku se to vzhledem k částce dvaceti tisíc korun, jenž jim město přidělilo a k požadované reciprocitě a dalšímu papírování s vyúčtováním celé dotace, nevyplatí.