„Loni jsme kompletně zmodernizovali sociální zařízení pro děti z jeslí. Je to o úroveň výš a navíc to pozitivně působí na sebeobsluhu dětí. Děti rády chodí na nové záchodky, tím pádem se už nepoužívá tolik nočníků,“ pochvaluje si ředitelka zařízení Jitka Šnypsová.
Nově vybavená je i herna v jeslích. Děti si samy mohou brát hračky, což je podle Jany Šnypsové výborné pro psychomotorickou výchovu dětí. „Letos chystáme ještě rekonstrukci sociálního zařízení na rehabilitaci, to vše financuje město jako zřizovatel. Dokonce bychom se v rámci zateplování škol a školek mohli také dočkat zateplení,“ je ráda Jitka Šnypsová, která v zařízení pracuje jedenáct let.
Co se za tu dobu změnilo? „Je toho hodně. Rehabilitace nebyly moc vybavené. Postupně se prostory přizpůsobovaly potřebám dětí s hendikepem. Stravovnu máme kompletně zrekonstruovanou, je tam i vzduchotechnika. Těch věcí je spousta. Díky maximální podpoře města se úroveň hodně zvyšuje,“ hodnotí ředitelka.
Na poplatcích za pobyt v zařízení se postupná modernizace oproti jiným podobným příliš zatím neprojevuje. Co se týká příspěvků na provoz, rodiče platí za pět dní v měsíci (možný souběh s rodičovským příspěvkem) 300 korun plus stravné.
Pravidelný pobyt v jeslích stojí 600 korun měsíčně plus stravné. Za hendikepované děti platí rodiče 400 korun na měsíc. Celodenní strava pro děti do sedmi let stojí 30 korun na den. Nad sedm let už je to 46 korun na den.
Výhodou pro maminky je, že ušetří oblečení svých ratolestí. Jesle stále poskytují dětem stejnokroje. V současné době příbramské jesle navštěvuje 32 dětí a další tři mají nastoupit, čímž se naplní kapacita. Dětí se specifickými potřebami je tu devět a s těžkým stupněm postižení šest.