Brabce prý potěšil zájem obcí, které chtěly mít sídlo CHKO na svém území a předháněly se s nabídkami. „Trošku mi to připomínalo boj o příští olympiádu," poznamenal. Přednost podle něj dostalo řešení, které se sledovalo od začátku, a to umístit detašovaná pracoviště s co nejnižšími náklady co nejblíže k lidem. Všechny tři pobočky by měly být správě CHKO poskytnuty zdarma, a to od ministerstev obrany, zemědělství a obce Spálené Poříčí. Starosta Příbrami Jindřich Vařeka (ANO) uvedl, že příbramské pracoviště nebude jen sídlem CHKO, ale bude mít na starosti širší agendu, kterou převezme z Prahy. „Bude tady veškerý styk s veřejností, například přijímání dotačních žádostí a podobně," řekl. Pracoviště by podle něj mělo prozatím fungovat v budově ministerstva zemědělství na Zdaboři.

Středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD) v minulosti s umístěním pracoviště CHKO v Příbrami nesouhlasil a prosazoval Jince a pobočku v Plzeňském kraji. Brabec uvedl, že zástupce Středočeského kraje na dnešním jednání proti umístění pracovišť CHKO nic nenamítal.

S umístěním pracoviště v Jincích ale zcela nesouhlasí třeba rožmitálský starosta a poslanec Josef Vondrášek (nestraník na kandidátce KSČM).

„Umístění v Jincích považuji za nesmysl, když vlastní CHKO bude začínat až několk kilometrů od městyse, protože severně od komunikace Obecnice-Zaječov bude vojenské cvičiště. Z jednání ve skutečnosti nevzešlo nic nového. To vše, co bylo řečeno, víme a dokonce ani to, zda bude Petráškova hora u Vacíkova součástí CHKO Brdy, není dořešeno. Vše se projednává a toto místo s ložisky zlata chce prostě zachovat jako možný dobývací prostor ministerstvo průmyslu," řekl Příbramskému deníku Josef Vondrášek.

Materiál k vyhlášení CHKO Brdy, jež v lednu nahradí zrušený vojenský prostor, by měla vláda schvalovat příští týden. Jediný rozpor se podle Brabce týká zlatonosného ložiska Petráškova hora u Vacíkova. Zatímco Brabcův úřad počítá s jeho začleněním do CHKO, ministerstvo průmyslu žádá naopak jeho vyřazení. „Já pevně věřím, že to ložisko tam zůstane v rámci CHKO a že tedy dostane ochrana přírody přednost před těžbou zlata," uvedl Brabec. Pokud by se ministerstva nedohodla, musela by spor řešit vláda.

Brdský vojenský újezd bude koncem tohoto roku zrušen. Místo něj vznikne CHKO Brdy a rozsáhlé území, které po desetiletí využívali vojáci, se otevře veřejnosti a turistickému ruchu.

Klub českých turistů by měl začít se značením tras pro výletníky po 1. lednu. Podle ministra Brabce zbývá ještě dořešit to, zda bude součástí Chráněné krajinné oblasti Brdy i Petráškova hora u Vacíkova, kde jsou známá ložiska zlata.

Co zásadního vyplynulo z úterního jednání v Příbrami byla skutečnost, že komunikace uvnitř současného újezdu zůstanou účelové, tedy, že na ně nebude puštěna doprava. Generální ředitel Vojenských lesů a statků ČR Josef Vojáček zopakoval, že uvnitř Brd nebude povolena žádná výstavba a to žádného typu. To vše nechť podle Vojáčka si zajistí obce či podnikatelé na okraji Brd.

ČTK, KAREL HUTR