Příbramský deník učinil stručnou inventuru toho, co se v Jincích za uplynulé čtyři roky podařilo a co naopak čeká zastupitele, kteří vzejdou z blížících se komunálních voleb.

V Jincích se podařilo dokončit rekonstrukci čistírny odpadních vod, prodloužit vodovod a kanalizaci, postavit novou tělocvičnu u základní školy, sběrný dvůr a kompostárnu. Další dotace pomohly k nákupu nové Avie s nástavbou kuka vozu a tak už Jinečtí třídí i bioodpad a díky další nástavbě na toto vozidlo pravidelně zametají komunikace.

Zateplené je Společenské centrum Josefa Slavíka a budova úřadu městyse, kde elektrokotel nahradilo tepelné čerpadlo. Před dokončením jsou protipovodňová opatření v podobě nového veřejného rozhlasu a řady technických zařízení na varování před velkou vodou. Děti si užívají dvě nová hřiště, skatepark, opravují se komunikace i chodníky.

Další akcí, dotovanou ROP Střední Čechy, je rozšiřování kapacity mateřinky 24 dětí, přičemž se rekonstruuje školní kuchyň, dětské hřiště a komunikace v areálu školky.

V současné době městys připravuje výběrové řízení na zateplení základní školy a instalaci tepelných čerpadel poháněných plynem. S velkým ohlasem nejen v Jincích, ale v širokém okolí, se setkalo nové biokoupaliště.
Městys si nemůže vynachválit určitou soběstačnost. Příspěvková organizace Služby městyse Jince si totiž během tří let převzala a provozuje vodohospodářskou infrastrukturu včetně ČOV, bytové hospodářství, technické služby a v neposlední řadě i sběrný dvůr a kompostárnu. Využívá k tomu nový traktor, nosič kontejnerů s ramenem, díky kterému si už městys vyváží i zvony na třídění odpadu, bagr, dvě Avie a multikáry, štěpkovač, míchač na kompostování, smykový nakladač a jinou techniku. Díky tomu si tak městys sám začíná opravovat a budovat nové vodovody a kanalizace, opravuje si obecní majetek, udržuje trávníky, zeleň a další.

Co se už osmý rok nedaří, je výstavba sociálních bytů a bytů pro seniory. Po necelém roce byl na světě projekt i stavební povolení, ale vláda zrušila dotace na výstavbu sociálních bytů a investice přes 60 milionů korun pro městys byla tabu. Radnice se pokoušela požádat o dotaci na dva domy s osmi malobyty pro starší spoluobčany, ale také bezvýsledně.

Palčivým problémem je v Jincích především nezaměstnanost a vše, co tento fenomén doby s sebou nese. Už i do Jinec se nastěhovala spousta sociálně slabších občanů, kteří ve večerních hodinách posedávají, nejen s alkoholem, na veřejných prostranstvích a obtěžují kolemjdoucí, ráno po nich technické služby uklízí nepořádek. Občané se bojí chodit večer i na autobusy do zaměstnání, mají obavy o své děti i majetek. To je problém, se kterým si městys neví rady.

Dalším problémem je návrh zákona, který by měl zrušit vojenský prostor v Brdech. Obyvatelé i vedení městyse cítí, že celý problém újezdu není otázka toho, že by ho armáda, policie, hasiči a další složky nepotřebovaly, ale že se jedná o „podnikatelský" projekt. Volební program jednoho z hnutí je toho jasným důkazem. Lidé ze sousedství brdských lesů mají obavy o přírodu, zdroje vody pro města a obce z okolí Brd.
Voliči v Jincích budou letos vybírat z pěti kandidátek, což je o jednu méně, než v roce 2010. Z patnácti zastupitelů nekandiduje sedm, tudíž v novém zastupitelstvu může být většina nových členů.

Kdo v Jincích čtyři roky vládl:

Starosta: Josef Hála (KSČM)
Místostarosta: Ján Vavrek (NK)
Zastupitelé: Miroslav Maršálek, František Gajanec, Miroslav Jandík, Lenka Kozáková, Václav Zeisek (všichni za KSČM), Dana Chudáčková, Renata Hašková, Miloslav Horký, Václav Pužman, Jozef Moravčík, Vladimír Valta, Jiří Švamberg (všichni za NK), Marie Houšková (ČSSD).