První část výcviku měla příslušníkům ukázat, jaké to je být sám zraněn a ošetřen jinou jednotkou. Druhá část výcviku přiblížila příslušníkům útvaru simulaci jednotky pod palbou a to v zastavěném prostoru.

První část CLS výcviku se odehrávala v prostorách letiště letecké záchranné služby Plzeň - Líně ve spolupráci s centrem CLS Líně. Tento výcvik ukázal vojákům opačný pohled na jejich práci. Ocitli se totiž v rolích raněných. Každý příslušník si vyzkoušel, jaký je to pocit, být ošetřován po zásahu střelnou zbraní, nebo výbuchem. Jak vnímá zachránce, který jej ošetřuje a jaká je spolupráce s týmem při odsunu na bezpečné místo mimo palbu. „Tím, že jsme se ocitli v roli raněného, teď lépe chápeme jeho pocity a dovedeme s ním efektivněji komunikovat,“ řekl jeden z účastníků výcviku David Rasocha ze 131. dělostřeleckého oddílu.

Ve druhé části se vojáci přesunuli do Jinec. Instruktoři taktiky z Ochranné služby PČR a ze 132. dělostřeleckého oddílu společně s instruktory CLS vymysleli scénář založený na taktickém ošetření raněných v nadměrném hluku, prašném prostředí, snížené viditelnosti a pod palbou střelce ukrytého mezi sutinami domů. Vše se odehrávalo v osadě Velcí ve výcvikovém táboře Jince, která se skládá z několika budov, sutin a zákopů.

Družstva postupně mapovala toto území a jednotlivě lokalizovala místa s možnými útočníky a zraněnými. Po objevení zraněných to hlásili, zároveň následovalo ošetření pod palbou a bezpečný odsun na místo mimo dosah střelby. Konec scénáře bylo postupné třídění zraněných osob dle metody S.T.A.R.T., ošetření mimo dosah palby a zabezpečení, vytyčení plochy pro přistání MEDEVACU a následné předání raněných zdravotníkům.

Zástupce velitele 13. dělostřeleckého pluku plukovník Jan Cífka byl s výcvikem velmi spokojen. Zdravotní přípravu vidí jako důležitou součást výcviku. „Držitelé CLS certifikátu cvičí podle scénářů, které se sestavují na základě zkušeností z reálných incidentů zahraničních operací. Díky tomu jsou schopni s chladnou hlavou nejen plnit své funkční povinnosti, ale zároveň takticky ošetřit raněné v náročných situacích,“ zhodnotil Cífka cvičení.

Martin Sůva