„Odborná stáž byla rozdělena do dvou částí,“ přiblížil velitel českého kontingentu podplukovník Jiří Roček, který v České republice zastává post náčelníka štábu 13. dělostřelecké brigády v Jincích. „První část byla zaměřena na velení a logistické zabezpečení funkčnosti základny Šajkovac a druhá část se soustředila na plnění operačního úkolu v misi KFOR,“ dodal Roček.

V pořadí již třináctý kontingent čeká na konci května velitelská příprava a soustředěný výcvik mechanizované roty. Ta bude plnit své operační úkoly v misi KFOR pod názvem „D-COY“. Komplexní polní výcvik ve Vojenském újezdu Brdy a také v Boleticích je naplánován na červen. Finální prověrkou bude odborně taktické cvičení celého českého kontingentu čítajícího asi 500 vojáků před výjezdem do operace Joint Enterprise. Do Kosova bude vysláno asi 400 lidí, zbývající vojáci budou tvořit záložní rotu. Ta by v případě nějakého konfliktu dodatečně odletěla do Kosova.

„Slavnostní nástup před odletem do Kosova se uskuteční 3. července v Příbrami. Následné rotace budou v termínu od 8. do 31. července z kbelského vojenského letiště,“ doplnil mluvčí jinecké posádky Michal Abrhám.

Přestože se podle velitele Jiřího Ročka jedná již o třináctý kontingent v misi KFOR, nejde o rutinu. „Jednotlivé úkoly se stále mění k aktuálnímu politickému vývoji v této oblasti. Nedávno vyhlášená nezávislost Kosova vyvolala nepokoje mezi srbskou komunitou v Kosovu, ale i v Srbsku samotném. Svoji zkušenost má i současný 12. kontingent, který čelil demonstracím ve svém prostoru odpovědnosti, konkrétně na hraničním přechodu „Gate- 3". Ten se nachází na takzvané administrativní hranici mezi Kosovem a Srbskem a právě český kontingent zajišťuje celých 85 kilometrů této hranice,“ upřesnil velitel.

Z toho důvodu byla stáž v Kosovu zaměřena na získání cenných informací o současné situaci. V květnu budou srbské parlamentní volby a v červnu se Kosovo chystá přijmout vlastní ústavu. „Právě z těchto politických aktů na obou stranách mohou vyplynout zcela nové úkoly pro celou misi KFOR, respektive pro všechny mezinárodní kontingenty, které v Kosovu nyní působí. V současné době zajišťuje mírový proces pod hlavičkou rezoluce Rady bezpečnosti OSN něco málo přes 16 tisíc vojáků z 34 států z celého světa,“ připomněl mluvčí 13. kontingentu Michal Prejzek.