Bezplatné jízdné bude kraj hradit ale pouze dětem, které bydlí ve středních Čechách a nachází se tam i místo jejich výuky. O proplacených cestách do Prahy si tak můžou školáci opět nechat jenom zdát, stejně jako například Příbramák Milan Krieger, který jezdí pravidelně do pražské střední školy.

"Přijde mi to nefér. Nevím, proč by v tomhle případě měli být studenti dojíždějící do Prahy diskriminováni,“ postěžoval si nedávno. V budoucnu prý ale není podle krajského úřadu vyloučená změna.

Školáci od 6 do 19 let budou moci jízdné zdarma od září využívat kdykoli během školního roku a ne pouze pro cestu do školy a zpět, to znamená i na cesty za zájmovými kroužky a podobně. Od dalšího školního roku by už také průkazky měly nahradit čipové karty.

Průkazky se vyřizují v budově příbramského vlakového nádraží za okénkem informací městské hromadné dopravy. Tam jsou už v současné době k dostání formuláře k vyplnění, které by měla dětem později nabízet i kancelář školy. Ta dětem na požádání musí vystavit potvrzení o docházce. Děti do 15 let musí pro průkazku přijít s vyplněným formulářem, fotografií a se zákonným zástupcem. Žáci starší 15 let přinesou občanku. Průkazka bude stát 150 korun.

S jízdným pro školáky zdarma přišlo dříve už město Příbram, které od září zavádí speciální školní autobusy. Budou je moci využívat jen děti bez doprovodu a pouze ráno. Autobusy totiž nebudou patřit mezi běžné linky a město je bude platit jen ze svého rozpočtu. S dětmi bude jezdit městský strážník.