Řidiči osobáků neradi jezdí sami a chtějí mít při dlouhé cestě společnost nebo si chtějí jen tak přivydělat na benzín. Zatím málo známou možností, která se ale poslední dobou více rozmáhá, je využití serverů www.jizdomat.cz a www.waybook.cz.

V Německu je to běžné

Lidé se také nechtějí mačkat v autobusech a absolvovat docházení na vlakové a autobusové nádraží. Východiskem je, domluvit se přes internetovou síť na odvozu z jednoho místa do druhého. K tomu právě slouží uvedené servery.

„V Německu je tento způsob dopravy hodně rozšířený. Jedná se o Mitfahrgelegenheit. Tak se dá projet celé Německo. U nás není tento způsob dopravy ještě tolik známý,“ uvedl zkušenosti ze zahraničí Jan Štika, který v Německu v létě každoročně pracuje.

Jde o nabídku a poptávku

Jízdomat i Waybook fungují na způsobu nabídky a poptávky. V případě poptávky zadáte na stránkách těchto serverů trasu, kterou chcete absolvovat, spolu s datem a časem. Poté již sledujete reakce a čekáte, jestli někdo pojede automobilem stejnou trasu a vy budete spolujezdec. Při nabídce podáte inzerát s trasou, kterou jedete, a připojíte další informace jako je čas, místo odjezdu a počet volných míst. Poté počkáte, jestli se někdo přihlásí.

V Příbrami byla po novém roce zdražena autobusová doprava do Prahy. Mnoho obyvatel dojíždí do hlavního města za prací nebo studiem. Řešením, jak ušetřit, je využívání stránek, které propojují řidiče se spolujezdci.

Bezpečnější než autostop

Jak Jízdomat tak Waybook mají však i svá úskalí. Každý člověk není důvěryhodný. Neznáte řidičské dovednosti osoby, která vás veze. Domluvený řidič může onemocnět nebo bude mít závadu na autě. S tím se musí počítat. „Já osobně jezdím nerada s někým o kom nevím, jak řídí, takže pak celou cestu trnu, jestli někde nenabouráme nebo se nepřihodí něco jiného. Neznalost řidiče je tedy nevýhoda tohoto způsobu dopravy,“ řekla Deníku svůj názor na Jízdomat Martina Milcová z Příbrami.

Svýše uvedenými problémy ale zakladatelé serverů počítali a vytvořili hodnocení řidičů a také registrace. Tato metoda může být podle zakladatelů daleko bezpečnější a účinnější než klasický autostop.

Waybook i Jízdomat jsou zcela zdarma

Specifikem Waybooku je zaměření na studenty. Založili ho tři studenti ze severu Čech. „Nápad vznikl ve chvíli, kdy byl problém s tím najít spolujezdce do aut a odvoz do Plzně. Postupným nabíráním zkušeností s podobnými projekty jsme dostali odvahu a minulý rok se rozhodli nápad realizovat,“ popisují autoři webu své začátky.

Od založení stále pracují na zlepšení a vychytávkách. Zrychlila se registrace a zpřehlednil počet míst ke svezení. Všechny aktualizace o Waybooku jsou zasílány emailem. Tvůrci Jízdomatu popsali svůj projekt jako snahu poskytnout zájemcům o spolujízdu nástroj, pomocí kterého by se mohli domlouvat na jednotlivých jízdách.

„Důvodem byla především absence kvalitního webu, který by naplno využíval možností dnešních technologií. Jízdomat jsme vytvořili primárně pro svou radost, proto jsou a vždy budou podkytované služby zdarma,“ říkají autoři tohoto webu.

Využitelnost je velká a pestrá

Mezi další výhody serverů pro přepravu je snadná doprava do zahraničí. Tyto služby se dají také využít pro přepravu předmětů z jednoho místa na druhé. Tímto způsobem se může dopravovat i větší skupina lidí. Díky zmiňovaným stránkám a jejich využívání můžete také poznat nové lidi a v neposlední řadě ušetříte životní prostředí.