Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K ochraně obcí u Klabavy chce Plzeňský kraj stavby proti povodni

Strašice, Příbram – K ochraně obcí Rokycanska a jihu Plzeňska podél toku Klabavy je nutné vybudovat protipovodňová opatření v Brdech. Plzeňský kraj na nich ve spolupráci s Povodím Vltavy a dotčenými obcemi začne pracovat ihned poté, co se zruší Vojenský újezd Brdy a část katastrů zaniklého vojenského prostoru se převede na obce z Plzeňského kraje.

30.3.2014 1
SDÍLEJ:

Klabava u třítrubeckého zámečku v červnu 2013.Foto: Karel Hutr

Podle současných plánů se tak má stát od ledna 2016. Řekl to plzeňský hejtman Václav Šlajs (ČSSD).

„Až vojenský újezd zanikne a vznikne chráněná krajinná oblast (CHKO), tak určitě kraj a přilehlé obce budou mít nějaké kompetence, byť v omezeném režimu. Dokud je to vojáků, tak žádné aktivity nemůžeme dělat a i vstup do prostoru je omezený," uvedl.

Podle hejtmana je z dlouhodobého pohledu třeba s řekou Klabavou „něco dělat". „Uvažujeme hlavně o protipovodňových opatřeních, ale nezbavujeme se ani možnosti využít Klabavu jako zdroj pitné vody, což je ale hudbou budoucnosti," uvedl.

Hejtman je v kontaktu s Povodím Vltavy a seznámil se se studiemi odtokových poměrů Klabavy, kterou zpracovalo Povodí v roce 2006. Nyní je posoudí kraj. „Budeme s krajem spolupracovat, protože v poslední době je prioritou zajištění retence vody v krajině a vojenský prostor k tomu dává šance," řekl šéf plzeňského závodu Povodí Vltavy Miloň Kučera. Podle něj by šlo o systém suchých poldrů, tedy nádrží, které by využívaly přírodní podmínky újezdu. „Území by bylo suché a při přívalových deštích by tam natékala nebo se tam rozlévala voda," uvedl.

Ve studii navrhuje Povodí také dvě přehrady Amerika 1 a Amerika 2 pod vojenským zámečkem nad Strašicemi. Měly by hlavně protipovodňovou funkci, ale sloužily by také pro akumulaci pitné vody.

Povodí chce využít toho, že ve vojenském prostoru nejsou obce ani zástavba a byl by tak „nejjednodušší z hlediska záboru". Do staveb by investoval stát. „Je to vždy řešené z dotačních titulů," uvedl Kučera. Podle náměstka hejtmana Iva Grünera (ČSSD) půjde čerpat dotace EU na úpravu krajiny.
„Protipovodňová opatření by musela být řešena v územním plánu a ten by musel být posouzen z hlediska vlivu na životní prostředí. A ještě to nesmí jít proti nově vytvářené CHKO Brdy," řekl vedoucí krajského odboru životního prostředí Martin Plíhal. Příprava staveb bude podle Povodí i kraje trvat určitě více než pět let.

Téměř každá povodeň začíná v Plzeňském kraji v Brdech obce podél toku Klabavy od Strašic, přes Dobřív, Hrádek až po Rokycany jsou vždy ohroženy první. „Je to opravdu při přívalových deštích nejrychlejší řeka. Viděli jsme to i loni, kdy při krátké povodni proběhly čtyři třetí stupně povodňové aktivity," řekl Kučera.

Autor: ČTK

30.3.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jedna z volebních místností v Dobříši byla v areálu Základní školy Dobříš, Lidická
124

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Příbram – Jeden čas to s kinem vypadalo především kvůli návštěvnosti dost bledě, ale to je nyní už minulostí. Za první pololetí letošního roku byl průměrných počet 102 diváků na každé promítání. Příbramské kino je tak na druhém místě v návštěvnosti ze 188 sledovaných kin z celé republiky. Do těchto statistik se ale nezapočítávají multiplexy.

Papežem vyznamenaný skautský vedoucí navštívil Dobříš

Dobříš /FOTOGALERIE/ - Ve středu 11. října uspořádalo místní skautské středisko v Pastoračním centru sv. Tomáše v Dobříši kulturní podvečer. Na programu bylo promítání dokumentárního filmu o historii českého skautingu Skauti bez lilie.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

Lupič se na místo loupeže nechal dovézt taxíkem

Kamýk nad Vltavou – Netradiční způsob dopravy na místo činu zvolil lupič, který se rozhodl přepadnout poštu v Kamýku nad Vltavou. Na místo činu i z něj se totiž nechal odvézt taxíkem. Nyní už v policejní cele zřejmě přemýšlí nad tím, kde měl jeho plán chybu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení