„Byl by rozdělený na malá a velká plemena. V tuto chvíli architekt pracuje na studii s prvky, které by psi mohli využívat. Doufám, že si pejskaři přijdou na své,“ přiblížila vznikající projekt místostarostka Alena Ženíšková.

Pustit psa z vodítka na ulici se oficiálně nesmí, ale ne každý majitel toto pravidlo dodržuje, někteří jsou dokonce přesvědčeni, že je k uvázání psa nikdo a nic nedonutí. Každou chvílí pak může dojít k tomu, že si psi „nesednou“ a problém je na světě. Kdo z pejskařů by to neznal. „Psí park pod tratí jedině vítám. Na louce ani v lese se psi pustit nesmějí a zahradu každý nemá. Na chodníku proti mně každou chvíli vyběhne velký pes bez vodítka a majitel je vždy přesvědčený, že si určitě chce s mým uvázaným psem hrát. Už jsem ale zažila pěknou rvačku,“ vzpomíná na nepříjemnosti s léčbou svého jorkšíra Iveta Malá z Příbrami.

Zatímco psi nesmějí běhat na veřejném prostranství bez vodítka, v psím parku je to naopak, aby nedošlo k uškrcení zvířete. Pro psy budou k dispozici nádoby s vodou, granule a pro majitele koše na vyhazování psích exkrementů.

Prvky v psím parku budou podle místostarostky Aleny Ženíškové certifikované, aby se psům něco nestalo. „Zázemí by tam mělo být dobré, přivedeme tam vodu a budou tam nějaké granule, kdyby někdo zapomněl.“

NEUKÁZNĚNÍ PEJSKAŘI

Někteří pejskaři se nestydí pustit psa při venčení na dětské oplocené hřiště, přestože to zakazuje jeho provozní řád. Rodiče se pak nestačí divit, když si jejich děti odnesou na botách domů to, co má skončit v koši na výkaly. Ten, kdo se takových přestupků dopouští, včetně neuklízení exkrementů a pouštění psa z vodítka na veřejném prostranství, se vystavuje pokutě. Jenomže někteří pejskaři spoléhají na to, že strážníci nejsou všude. Proto se například městská policie v Dobříši loni rozhodla, že už nebude takové přestupky řešit domluvou, ale přitvrdí.

„Když se strážník objeví, najednou si téměř každý po psu uklidí a psa uváže. Přitom neuklizený exkrement může vyjít poměrně draho. Strážník může na místě uložit pokutu do 5000 korun, ve správním řízení pak i vyšší. Za ignorování povinnosti vedení psa na vodítku pak hrozí pokuta taktéž do 5000 korun,“ upozornila dobříšská strážnice Alena Kovaříková s dodatkem, že strážníci budou na pejskaře ještě důsledněji dohlížet a přestupky budou řešit rovnou blokovou pokutou.

REGISTR PŘESTUPKŮ

Novinkou je navíc od loňského října Centrální registr přestupků a ten funguje při Rejstříku trestů. Za opakované přestupky tak hrozí „hříšníkům“ vyšší sankce.

Příbramští strážníci zatím „přitvrzovat“ nehodlají. Ročně zkontrolují asi 300 pejskařů – především blízko centra. „Máme ve městě notorické psy „útěkáře“ a jejich majitele musíme opakovaně pokutovat, ale u ostatních zatím většinou pomůže domluva. Spíš jsme kontrolami donutili spoustu majitelů psů k zaplacení poplatků,“ řekl Zdeněk Černík z Městské policie Příbram.

O venčení psů se diskutuje léta. Jejich volný pohyb reguluje obecně závazná vyhláška o městské zeleni. Vyhláška omezuje majitele i psy, proto se města postupně rozhoupávají k psím parkům. Psím hřištěm či loukou se nazývá prostor, který je určen psům k venčení a „řádění“ bez vodítka. K výcviku jen ojediněle. První takové hřiště u nás vzniklo v roce 2010 v Praze.