„Vláda ve svém rozhodnutí neřešila provoz mateřských škol. Město přijímá zásadní opatření a od pátečního rána všechny příbramské mateřské školy, dětské skupiny a rehabilitační stacionář při CZSZ zavíráme. Hlavním důvodem tohoto rozhodnutí je ochrana obyvatel před možným rizikem šíření koronaviru. Rada při svém rozhodování přihlížela i ke skutečnosti téměř sedmdesátiprocentní absence dětí v mateřských školách, kde řešíme i nedostatek pedagogického i nepedagogického personálu,“ přiblížil rozhodnutí rady města starosta Jan Konvalinka.

Naopak dětská skupina Zdravínek v Oblastní nemocnici Příbram je zatím v provozu. Ovšem jen pro děti zaměstnanců nemocnice. „Mají tam svoje děti zaměstnanci, kteří by jinak nemohli do práce,“ uvedl tiskový mluvčí nemocnice Martin Janota.

Online reportáž

Někteří rodiče nečekali, až dojde k uzavření školek a své děti nechali doma už o několik dní dříve. „Syn je doma už od čtvrtka. Jsem doma na mateřské s dvouletou dcerou, tak jsem ho nechala doma také. Stejně jsem čekala, že k podobnému kroku dřív nebo později dojde,“ řekla maminka Klára z Příbrami.

K uzavření školek přistoupila i Rada města Dobříše. Ve čtvrtek 12. března rozhodla o uzavření mateřských školek, konkrétně 2., 4. a 5. mateřské školy. Školky budou jsou uzavřeny od 13. března. Opatření souvisí s bezpečnostními omezeními státu kvůli koronaviru a velmi nízkou návštěvností školek. Naopak v Sedlčanech zůstává mateřská školka zatím v provozu.

V některých obcích už k omezení provozu mateřských škol došlo v souvislosti v uzavřením škol základních. Důvodem je, že na mnohých vesnicích sídlí obě organizace v jedné budově. To je například případ Petrovic na Sedlčansku.

„V souvislosti s uzavřením petrovické základní školy jsme byli nuceni uzavřít i mateřskou školu, protože mají společné vytápění a pokud bychom školku nechali v provozu, tak by se nám náklady vyšplhaly na tisíc korun na jedno dítě,“ vysvětlil důvody uzavření mateřinky petrovický starosta Petr Štěpánek.

V obci funguje ještě jedna mateřská škola a ta je zatím v provozu. I když omezeném. „Po domluvě s rodiči upřednostňujeme ty děti, které nemá kdo pohlídat, tak aby byla dodržená podmínka maximálního počtu třiceti osob na jednom místě,“ dodává Štěpánek s tím, že děti, které má kdo pohlídat, zůstaly doma.

Koronavirus v Česku