Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Kácení stromů a veřejné zeleně má svá přísná omezení

Příbram -V loňském roce si spousta Příbramáků povzdechla nad koncem vzrostlého padesátiletého smrku na břehu Příbramského potoka na Rynečku a mnozí z nich nemohli pochopit například ani vykácení stromořadí v Březnické ulici u kruhového objezdu.

6.1.2009 1
SDÍLEJ:

U Svatohorských schodů museli dobrovolní hasiči zlikvidovat prasklý strom u jednoho z východů, protože ohrožoval kolemjdoucíFoto: archiv SDH Příbram

Povolení ke kácení dřevin, jež se nacházejí na pozemcích města, vydává vždy Odbor životního prostředí Městského úřadu Příbram na základě žádosti střediska Veřejné zeleně Technických služeb Příbram, které shromažďuje také požadavky obyvatel ke kácení jednotlivých stromů. Odborníci pak posoudí stav navrhovaných dřevin z jejich zdravotního hlediska i z pohledu jejich možného růstu, či zda neohrožují své okolí nebo provoz na komunikacích.
Důvodem k odstranění stromů může být jejich havarijní stav, kvůli kterému hrozí nebezpečí pro kolemjdoucí, motoristy či okolní majetek. Právě kvůli tomu byl pokácen smrk na Rynečku u Q – klubu.


„Přes pozitiva, že smrk byl v dobrém zdravotním stavu, bylo nutné zohlednit všechna rizika, proto jsme povolení k pokácení stromu vydali,“ sdělil vedoucí Odboru životního prostředí Městského úřadu Příbram Petr Walenka.
Při stavbě zpevněného břehu Příbramského potoka ho Povodí Vltavy na naléhání občanů ušetřilo. Nicméně na žádost vlastníka posoudil situaci certifikovaný arborista, který upozornil na to, že strom je kořeny upevněn jen z poloviny a navíc má náklon, tudíž hrozí jeho vyvrácení a tím pádem i možné škody na zdraví lidí či majetku.


Dále jsou také pokáceny stromy, které jsou sice v dobrém zdravotním stavu, ale nejsou vhodně umístěné, tedy třeba zastiňují byty nebo brání výstavbě. To byla zas situace stromořadí v Březnické ulici, jež muselo ustoupit chodníku před obchodním domem Leko.
U Svatohorských schodů museli 4. ledna zasahovat dobrovolní hasiči, kteří likvidovali prasklý strom u jednoho z východů ohrožující kolemjdoucí.
„Strom jsme pořezali a odstranili tak, aby nikoho nemohl nadále ohrožovat,“ uvedl Martin Poulíček, jeden ze zasahujících hasičů.


Do budoucna počítá město s rozsáhlými úpravami veřejné zeleně na hřbitově a ve dvou alejích.
„Máme zpracovanou projektovou dokumentaci na tři projekty. Jedná se o plán revitalizace zeleně na příbramském hřbitově, inventarizaci dřevin, posouzení zdravotního stavu a návrh na ošetření lipové aleje v Balbínově ulici a jírovcové aleje v Žižkově ulici,“ uvedl starosta města Josef Řihák. „Celkový rozpočet projektů je 8,5 milionu korun. Výše dotace z Evropského operačního programu Životní prostředí by měla činit sedm milionů korun, zbytek uhradí město ze svého rozpočtu.“
Ošetření se bude týkat více než 700 kusů všech druhů dřevin. Projekty počítají s pěstebními zásahy, jako jsou prořezání koruny stromu a její bezpečnostní vázání, konzervační ošetření, kácení či výsadba nových dřevin.

Autor: Zbyšek Seifert

6.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Jiří Suchý a Jitka Molavcová s orchestrem divadla Semafor

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Vizualizace přestupního terminálu v Sedlčanech.

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Sedlčany - Zbyněk Jetel je nejstarším sedlčanským tenistou. Na kurtech Sokola Sedlčany nebo u tréninkové zdi ho můžeme vidět od jara do podzimu. Dokud to jen trochu počasí dovolí, věnuje se bílému sportu denně alespoň hodinu.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Příbram – Spolek pro kočku pomáhá opuštěným a nalezeným kočkám ve městě už šest let. Jeho hlavní činností je jak péče o kočky a koťata žijící venku, tak o ty nalezené, nemocné či nějak zraněné. 

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení