Starosta Příbrami Josef Řihák poznamenal, že na tento program získalo město dotaci z EU ve výši 5,1 milionu Euro.

„Vloni jsme v rámci IPRM opravili ulici Bratří Čapků. Letos program pokračuje i revitalizací okolí Kulturního domu. Na opravu náměstí 17. listopadu počítáme s částkou v celkové výši přibližně 25 milionů korun. Současně s náměstím 17. listopadu se budou revitalizovat veřejná prostranství také ve vnitrobloku mezi ulicemi Obránců Míru, Politických vězňů, 28. října a Edvarda Beneše,“ upřesnil starosta.

„Rekonstrukce náměstí 17. listopadu je ve fázi stavebního povolení. Až bude hotová dokumentace včetně rozpočtu, vyhlásíme soutěž. Realizaci předpokládáme v letošním roce,“ řekl Zdeněk Škaloud, vedoucí odboru správy silnic.

V těchto dnech již začala první fáze realizace projektu, kterou je kácení části stromů. A právě porážení vzrostlých stromů je pro lidi tou nejcitlivější etapou celého projektu. Pryč musely nejen břízy, ale například i borovice.

Lidé na náměstí postávají v hloučcích a debatují. „Vůbec bych se nedivil vyřezání keřů, ale komu tady vadila ta ukázková borovice?“ zalitoval sedmasedmdesátiletý Příbramák Josef Tošovský.

Zato Mileně, která na náměstí bydlí, se po letech ulevilo. „Konečně nám břízy nestíní do oken. Neumíte si představit, jakou jsme měli doma tmu, i když bylo slunečno,“ uvítala kácení bříz podél bloku Milena a spolu s ní prý i mnoho dalších sousedů.

K vykácení stromů vydal povolení Odbor životního prostředí Městského úřadu Příbram. Toto povolení nabylo právní moci.

Kácet zeleň je možné pouze v období vegetačního klidu, které končí už 31. března. Zeleně na Březohorském sídlišti ale prý při revitalizaci ale rozhodně neubude. Vykácené stromy budou nahrazeny novými.

Součástí projektu je i ulice Edvarda Beneše, jednosměrná ulice vedoucí k Základní škole 28. října. Také v této ulici se v nejbližších dnech bude kácet. O tom, jak bude ulice po rekonstrukci vypadat, rozhodli sami její obyvatelé.

„Před několika týdny dostali všichni obyvatelé zmíněné ulice do schránek dopis, v němž jsme se jich tázali, jakou mají představu o budoucím vzhledu okolí svého bydliště. Děkuji všem, kteří se do ankety zapojili a odeslali vyplněné anketní lístky zpět na odbor správy silnic. Z výsledku ankety jednoznačně vyplynulo, že obyvatelé ulice Edvarda Beneše souhlasí s omezením stromů v jedné části ulic a s rozšířením možností parkování osobních aut v této ulici. V souladu s tímto přáním místních obyvatel jsme nyní projekt rekonstrukce zmíněné ulice dopracovali,“ doplnil starosta Josef Řihák.

V současné době se v ulici Edvarda Beneše parkuje „nadivoko“ v zeleném pruhu pod stromy, které tím jsou poškozené. Trávník tam prakticky neexistuje.

Rekonstrukce náměstí s sebou přinese i kompletní výměnu mobiliáře, tedy lamp, laviček, odpadkových košů a dokonce dvou autobusových zastávek.

Jak bude vypadat náměstí 17. listopadu a jeho okolí podle architekta Víta Kučery:

ANKETA: Těšíte se na nové náměstí?

Josef Tošovský, 77 let
Příbram

Mám spíše obavy. Tyto stromy zde rostou 50 let a nyní se pokácí, a to je škoda. Borovice, které tu stály, byly ozdobou náměstí.

Dagmar Tichá, 37 let
Příbram

Určitě a byla bych ráda, kdyby zde vzniklo vyžití pro děti a čisté a příjemné prostředí. Nesouhlasím ale s kácením stromů.

František Chalupný, 68 let,
Příbram

Velmi se těším. Chodím sem každý den a mám to tady moc rád. Je to jedno z mála místo, kde se dá v klidu posedět a odpočinout.