VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam s trávou a listím? V Sedlčanech vyřešeno svozem zdarma

Sedlčany /ROZHOVOR/ – Určitým mezníkem bude pro Sedlčanské technické služby zítřejší den, kdy plánují první svoz biologicky rozložitelného komunálního odpadu. Bližší informace o této novince podal referent společnosti Daniel Kolář.

7.4.2014
SDÍLEJ:

DANIEL Kolář u nádoby na bioodpad. Zatím je jich umístěno ve městě a okolí 450.Foto: Marie Břeňová

Povedlo se vám dodržet termín? Kam bioodpad odvezete?
Všechny nádoby jsme ještě nestačili rozmístit, ale to nic nemění na tom, že v úterý začne první svoz s tím, že skončí v jiném zpracovatelském zařízení, zejména v Přibyšicích. Máme rozjednána ještě další svozová místa. Předpokládáme, že každý týden budou naplněna dvě popelářská auta, z nichž každé má kapacitu pět tun. V sezóně, když se bude sekat tráva, předpokládáme, že půjde ještě o větší množství. Naopak v zimě počítáme s frekvencí svozu jednou za čtrnáct dní.

Ještě letos by ale bioodpad měl být ukládán na vlastní kompostárně v Kosově Hoře. Kdy počítáte, že začnete její kapacity využívat?
Do naší kompostárny bychom chtěli vyvážet zelený odpad již na podzim. Město na stavbu a vybavení kompostárny dostává dotaci od Státního fondu životního prostředí ve výši 90 procent. Existuje další projekt na dovybavení kompostárny, kde by město mělo dostat další finanční prostředky na drtič.

Nádoby na bioodpad jste nabízeli zejména majitelům rodinných domků se zahradami nebo obyvatelům menších bytových domů. Jaký projevili zájem a jak vše funguje?
V současné době máme rozděleno na 450 nádob z celkových 650. Každá plastová nádoba má objem 240 litrů a je na kolečkách, aby s nimi mohli lidé lépe manipulovat. Do osad Sedlčan máme v plánu rozmístit kontejnery o objemu 1100 litrů a budou na stanovištích pro tříděný odpad.

V Sedlčanech v „hnízdech" na tříděný odpad nádoba na bioodpad nebude?
Zatím na separačních stáních s těmito nádobami nepočítáme, s bioodpadem mohou ostatní zájemci dojet na sběrný dvůr. Když jsme byli na zkušené v Berouně, kde je tento systém zaveden, tak jsme se dozvěděli, že největší nepořádek kolem bionádob je u panelových domů… Ale uvidíme, zatím jde o první fázi.

Kolik lidé za tuto službu zaplatí?
Vůbec nic. Proti podpisu dostanou nádobu spolu s instrukcemi, co ukládat mohou a co naopak ne.

Můžete uvést příklady, co lze a nejde separovat?
Nádoby jsou především určeny na listí, trávu, drobné větve, mohou se do nich dávat například padaná jablka, slupky z brambor nebo odpad z hub a další věci rostlinného původu. Musí být ale z igelitových tašek vysypané. Nesmí se v nádobě objevovat maso, kosti, kůže – prostě odpad živočišného původu.
Vaši zaměstnanci nebudou mít při takovém počtu nádob při svozu právě jednoduchou práci…
Náročnější to určitě bude, v mapě budou mít zakresleno, kde a v jaké ulici nádoby jsou.

Nebude bioodpad zapáchat?
Neměl by. Nádoba je odvětrávaná, z boku má dírky a víko je na gumách, ve spodní části je rošt, na kterém by se měly odpady shromažďovat a pod něj bude odkapávat voda případně jiná tekutina z bioodpadu.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

7.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Ilustrační foto

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení