Oblastní nemocnice Příbram jako třetí v republice včera uvedla do plného provozu na oddělení nukleární medicíny nový přístroj. Jedná se o hybridní kameru, která umožňuje souhru dvou různých zobrazovacích postupů.


Kamera pracuje jako detektor záření, které vyzařuje tělo pacienta po aplikaci potřebného radiofarmaka. Nejedná se ale o kontrastní látku.
„Aplikujeme pacientovi mikromnožství látky, která se slučuje s tím daným orgánem a neprojevuje se žádnou alergickou reakcí. Radiační zátěž na pacienta je minimální,“ upřesnil primář oddělení nukleární medicíny Jan Šantora.


Pomocí speciálního CT přístroje potom pacienta čeká prozařování vyšetřované části těla. Počítačovým zpracováním poté vznikne trojrozměrný obraz a pohyb radiofarmaka v těle umožní přesné umístění patologického ložiska.


„U starých lidí po zvednutí těžkých břemen často dochází k poranění kostí. Po delší době přijdou s bolestí. Jednou z výhod přístroje je, že dokáže najít i starou zlomeninu. Prasklá kost reaguje přestavbou. Aplikovaná látka se u zlomeniny nakupí a tím lokalizuje nález,“ vysvětlil Jan Šantora.
Tato metoda vyšetření má zásadní význam v diagnostice onkologického onemocnění, protože dokáže při jednom vyšetření velmi přesně určit, zda se jedná o zhoubné nebo nezhoubné ložisko, návrat onemocnění a podobně. Vyšetření touto novou metodou může podle primáře Šantory trvat i několik dní, ale denně nejdéle dvě hodiny. Malí i velcí pacienti si prý rádi krátí dlouhou chvíli při vyšetření sledováním televize.


Slavnostního uvedení nové hybridní kamery do provozu se zúčastnil také hejtman Středočeského kraje Petr Bendl. Ten považuje současný stav příbramské nemocnice za velice příznivý. „Svěřil bych se v současné době v příbramské nemocnici do rukou komukoli, protože se ji podařilo vybavit několika velice kvalitními a vzácnými přístroji, které obsluhují kvalitní lidé,“ pochválil hejtman Bendl. Středočeský kraj prý věnoval příbramské nemocnici na nový přístroj dvacet milionů korun.