ŠKODY PO POVODNI
Celkové škody na majetku občanů přesáhly 8,7 milionů korun. Vytopen byl i obecní úřad, základní škola, čistírna odpadních vod, utrpěly také vodní zdroje a čerpací stanice. U těchto pěti objektů škody vyšplhaly na 11 milionů korun. Nad zkázou, kte-rou za sebou zanechala velká voda, zatínali pěsti také podnikatelé. Nejvíc utrpěla firma Spálenský, u níž povodeň nechala žalostný účet deset milionů korun. Firma PABA vyčíslila ztráty na dva miliony, dalším pěti podnikatelským subjektům se sta-la újma v rozmezí od 120 tisíc až milion korun.
„Při odstraňování škod pomáhalo 15 hasičských sborů, vojáci z posádky Jince, civilní obrana z Kutné Hory, Vězeňská služba Příbram a hlavně všichni obyvatelé Kamýku nad Vltavou,“ informoval o neradostné bilanci starosta Kamýku Petr Halada.
SITUACE V ELEKTRÁRNĚ
Dramatická byla situace na vodní elektrárně v Kamýku. Dokládají to tyto výpovědi: „Pro převedení vody jsou určeny čtyři přelivy se segmentovými uzávěry s kapacitou 2035m3/s a vodní elektrárna se čtyřmi turbínami typu Kaplan o hltnosti 4x90m3/s. Po dobu převádění povodňových průtoků byly od 13. srpna 2002 otevřeny přelivy nad koncové polohy. Během dne došlo k odstavení všech soustrojí vodní elektrárny vlivem limitních spádových hodnot a provoz vodního díla byl dále zajištěn náhradním zdrojem vodního díla.“
V ranních hodinách o den později bylo zjištěno mimo jiné zanesení plavební kynety, dále byl zaznamenán sesun břehového opevnění na levé zdi v oblasti výtoku vodní elektrárny a následně posouzeny pracovníky Povodí Vltavy.
Provoz vodní elektrárny byl postupně obnoven v listopadu 2002.
Obec má zpracovaný povodňový plán, s nímž se mohou občané seznámit také prostřednictvím elektronického digitálního portálu. Je průběžně aktualizován. Obsahuje všechny důležité údaje, hlavní zásady, jak se chovat při povodni, jak chránit majetek, způsob vyžádání pomoci a další užitečné rady a doporučení.
MARIE BŘEŇOVÁ