Po přivítání školáků a hlavně prvňáčků se na školní terase u vkusného, velkého zahradního altánu, jenž slouží také jako venkovní učebna, sešli lidé, kteří mají s rekonstrukcí školy něco společného.

Dokonce se měl slavnostního zahájení školního roku v Kamýku zúčastnit i ministr zemědělství Ivan Fuksa, nakonec se ale omluvil. Ředitelka školy Alena Suchopárová a starosta Kamýka Petr Halada, jenž je zároveň jedním z kantorů, poděkovali za dílo zástupcům sedlčanské stavební firmy, zástupcům Středočeského kraje za poskytnutí financí, ale nezapomněli také slovně ocenit snahu školního personálu. V době, kdy si děti užívaly volna a odpočinku, jejich kantoři uklízeli školu po dělnících.

Jak se vám ve škole líbí a co všechno se o prázdninách změnilo? Na to jsme se zeptali ředitelky Aleny Suchopárové: „Líbí se mi tady moc. Kamýk je pro mne srdeční záležitost. Ve funkci ředitelky jsem teprve od ledna, ale už před dvanácti lety jsem na škole působila. Po letech jsem se sem vrátila, i když se to nemá,“ odpověděla s úsměvem. „V celé škole jsou nová okna, budova je zateplená a má novou fasádu. Je tu nová kotelna, dali jsme sem kotle na štěpku, což by mělo být ekologičtější,“ vyjmenovala ředitelka.

Kamýcká škola pěkně vypadá, přesto bojuje o žáky. Do první třídy například nastoupilo jen osm žáků. Kapacita je 250 dětí, chodí sem aktuálně pouhých 106 plus 15 žáků s různým postižením. Tím je škola hodně zajímavá a možná i tohoto typu jediná v republice. Poskytuje vzdělání i mentálně a zdravotně postiženým dětem ze sousedního Ústavu sociální péče Krok.

„Museli jsme sloučit čtvrtou a pátou třídu, což se některým rodičům nelíbilo, ale jinak to řešit nešlo. Doufám, že se to vrátí do původních kolejí, ve školkách už je naštěstí dětí hodně,“ doufá Alena Suchopárová.

Modernizace kamýcké základní školy vyšla na částku přes 20 milionů korun z Regionálního operačního programu Střední Čechy (ROP SČ), který spravuje a rozděluje dotace Evropské unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Od roku 2007 financuje ROP SČ výstavbu a rekonstrukci desítek škol a školek ve Středočeském kraji celkem za téměř 1,5 miliardy korun. Zhruba polovina projektů byla úspěšně dokončena.