Stavba kanalizace byla součástí projektu Čistá Litavka. V roce 2009 se náklady na její vybudování odhadovaly na částku 152 milionů korun. V té to době se počítalo se stavbou kanalizace v osadách Orlov, Lazec a Kozičín. V roce 2013 se realizovala za 23 milionů kanalizace v Orlově a obyvatelé zbývajících dvou osad zatím jen čekají.

„V první části by se vedla kanalizace do Lazce. Problémem je, že připojení jedné domácnosti je v tomto případě extrémně drahé,“ přiblížil hlavní problém na lednovém zasedání zastupitelstva starosta Jan Konvalinka (ANO).

Podle slov jeho předchůdce ze stejného hnutí Jindřicha Vařeky by město vyšlo jedno připojení jednoho domu na částku v řádech milionů korun. „Kanalizace do Kozičína je v plánu, ale kvůli pozemkovým obstrukcím se stala zatím prakticky nereálnou a v letošním volebním období nebude,“ doplnil Konvalinka.

Zrušení žádosti o poskytnutí dotace

Město proto v roce 2018 zrušilo žádost o poskytnutí dotace na projektovou dokumentaci pro vybudování kanalizace v osadách Kozičín a Lazec. Nově město žádalo o dotaci jen projekt kanalizace v Lazci.

„Problém byl v tom, že celý ten projekt vycházel na přibližně 100 milionů korun bez daně, přitom dotaci jsme mohli získat jen asi do 20 milionů a zbytek by město muselo zaplatit ze svého rozpočtu,“ vysvětlil pozastavení dotace místostarosta města Martin Buršík s tím, že původně město chtělo projekt v obou sousedících osadách realizovat jako celek.

Informace o dalším oddálení ale příliš nepotěšila obyvatele Kozičína. „Mám pocit, že vedení města ani nemá zájem vlastně tady tu kanalizaci vybudovat. Navíc vzhledem k tomu, že o kanalizaci mluví dlouho, tak v Kozičíně stále nejsou vyasfaltované některé silnice, kudy měla vést a jezdíme po nezpevněném povrchu, víří se prach, odlétávají kameny a podobně,“ přiblížil situaci jeden obyvatelů osady Petr Magera.