V Příbrami jsou kandidátní listiny opravdu rozmanité. Asi nikoho nepřekvapí, že za Českou pirátskou stranu kandiduje spousta studentů. I tak ale v jejích řadách na šestém místě listiny figuruje sedmatřicetiletý Petr Otáhal. Je označený jako nestraník a jako povolání uvedl vedoucí odboru jaderné ochrany. Dalo se také očekávat, že nejvíce důchodců se bude o voličskou přízeň ve městě ucházet za komunisty, celkem 11. Mají ale na kandidátce i pětapadesátiletého v současné době nezaměstnaného Michaela Svobodu.

Není také zcela bez zajímavosti, že za ODS kandiduje na jedenácté pozici sedmatřicetiletý Martin Lukeš, který jako své povolání uvádí básník. „Chtěli jsme vnést trochu poetiky do předvolebního boje,“ okomentoval netradiční provolání lídr kandidátky příbramské ODS Zdeněk Havrančík s tím, že ale jinak podle něj příliš na povolání kandidátů nezáleží. „Důležitější je, aby případně zvolení kandidáti byli schopní udělat pro město vždy dobrou věc,“ doplnil Zdeněk Havrančník.

Ilustrační foto.
Zloději se zaměřují na Milínsko

Kandidátka hnutí Šance pro Příbram se na první pohled od jiných neliší. Najdete na ní několik učitelů, podnikatelů či živnostníků, studenta či právničku, stejně jako na mnohých jiných. Nicméně, kdo trochu zná jednotlivé kandidáty, tak mu neujde, že ze všech by se dala sestavit rocková kapela. Listinu vede Vladimír Král, který je učitelem hudební výchovy a sám hraje na bicí a housle. Kandidátku pak na pětadvacátém místě uzavírá také učitel a bubeník Jiří Hrbek. „On to byl vlastně náš záměr, protože se říká, že jak je dobrý bubeník, taková je kapela,“ vysvětlil s nadsázkou tak trochu skrytý záměr lídr hnutí Vladimír Král. ,

I další kandidáty Šance pro Příbram jsou hudebníci. Voliči mezi nimi naleznou třeba hráče na kytaru, klavír nebo i flétnu, takže se dá s lehkou nadsázkou říci, že jde o velmi „sehraný tým“. „Chtěli jsme i dát najevo, že máme rádi rockovou muziku, ale vlastně hudbu a kulturu obecně,“ dodal Vladimír Král.

Netradiční a zajímavé profese se ale najdou i mezi kandidáty na malých obcích. Příkladem je třeba obec Lazsko, kde pozici starosty bude obhajovat jinak historik dvaačtyřicetiletý František Bártík, který se zaměřuje především na moderní dějiny či tábory nucený prací a tábory pro politické vězně. Na jejich šestičlenné kandidátce ale kromě něj najdou voliči i stejně starého Petra Hrubého, který pracuje jako správce. „Chceme, aby naše kandidátka byla pestrá a aby každý z našich kandidátů mohl v případě zvolení pomoci obci v oblasti, která je mu blízká a kterou zná. V tomto případě to bude například životní prostředí,“ prozradil lídr kandidátky Šance Lazsku František Bártík.

Historika najdou voliči i na kandidátce Volby pro Milín v nedalekém Milíně. Jde konkrétně o Václava Trantinu, vedoucího Památníku Vojna, bývalého lágru pro politické vězně.I on bude obhajovat pozici zastupitele.

Na rozmanitost svých uskupení sází většina sdružení, otázkou je, do jaké míry povolání jednotlivých kandidátů ovlivní voliče. Ti oslovení se totiž víceméně shodli, že pro výkon funkce starosty či zastupitele není až tak podstatné, čím se dotyčný předtím živil. „Dobré předpoklady má člověk, který vybudoval vlastní firmu, předal ji, takže je jednak zajištěný, jednak nemá starosti. Dále by měl znát prostředí, kde se pohybuje,“ konstatoval například Jan Chalupa z Dobříše.

Začátkem září se ve Sportovní hale Příbram odehrál volejbalový turnaj s mezinárodní účastí.
Volejbalový turnaj o pohár SZM