Stanislava Kortánová dala do opravy původní zvon a nechala instalovat elektronické pravidelné vyzvánění. Proč?

„Trávila jsem tady celé dětství. Také je to asi tím, že jsme kdysi měli pohřební službu, tak mám určitý vztah k památkám. Myslím si, že i pro tu ves je to takové bohatství. Kaplička je místem, kde se všichni scházíme,“ vysvětluje své rozhodnutí Stanislava Kortánová.

Prvotním záměrem prý bylo opravit u kapličky jen střechu. „Chtěla jsem dát na střechu nové tašky, které nám zbyly. Ale zjistili jsme, že krov je úplně rozežraný od červotoče, tak jsme se pustili do nového. Pan Pečený všechno udělal podle původní podoby, je moc šikovný. Ochotně přišli pomáhat místní hasiči, zapojila se rodina a přátelé řemeslníci,“ říká Stanislava. Vzpomíná, jak se na náves chodilo na Velikonoce řehtat a dodává, že dodnes místní lidé chodí ke kapličce na Vánoce zpívat.

A co na to říká starosta obce Petr Hadraba? „Jsem samozřejmě rád. Na takovou rekonstrukci obec nemá peníze. Přispěli jsme alespoň troškou stavebního materiálu. Opravu kapličky jsme dostali sponzorským darem.“

S rekonstrukcí památky Stanislavě ochotně pomáhá manžel František, bratr Josef Váňa, Radek Soběslavský, Pavel Popek, Pavel Mikyska, Zdeněk Barták, Radim Souček, Luboš Souček, Radek Souček, Martin Jech, Pepa Kalianko, Sláva Váňa.

Datum vzniku kapličky se ani místní kronikářce bohužel nepodařilo zjistit, ale lidé z Malé Hraštice se mohou těšit na Velikonoce, kdy se opravená památka nechá při mši vysvětit od faráře.