Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kardiolog: Neléčená angina pectoris může skončit selháním srdce

Příbram /ROZHOVOR/ – Už jste se někdy vyděšeně chytili na hrudi a stěžovali jste si na občasnou bolest u srdce? Pokud zní vaše odpověď ano, je velmi důležité přečíst následující řádky. Je totiž možné, že vás trápí angina pectoris.

1.6.2013
SDÍLEJ:

Příbramský internista Martin Polák.Foto: archiv nemocnice

Na otázky, o jaké onemocnění se jedná, jak se projevuje a jak se starat o své tělo, aby se nám toto onemocnění vyhnulo, odpovídá Martin Polák, vedoucí lékař JIP interních oborů a kardiolog Oblastní nemocnice Příbram.

O jaké onemocnění se jedná a čím je způsobeno?
Anginou pectoris zde myslíme jednu z jednotek chronické ischemické choroby. Jedná se o opakované krátkodobé poruchy prokrvení srdeční svaloviny, které se objevují při zvýšených metabolických nárocích, jako například fyzické či emoční zátěži. Podstatou onemocnění je zúžení některé z hlavních tepen zásobujících krví srdeční svalovinu na podkladě zúžení sklerotickým plátem o 60 až 70 procent. Příčinou obtíží však může být i spasmus (křeč) věnčitých tepen nebo tzv. nemoc malých tepen, označovaná také Syndrom X.

S jakými obtížemi za vámi pacienti přicházejí?
Typickými obtížemi pro anginu pectoris jsou bolesti na hrudi. Bolest je typicky lokalizovaná za hrudní kostí, je plošná, svíravá nebo taková., mnohdy pacient udává, že má pocit, že mu někdo stahuje hrudník ve svěráku. Často bolest vyzařuje do levého ramene nebo do levé paže, někdy do dolní čelisti. Často bývá bolest spojena s pocením či dušností. Je však nutné mít na paměti, že mohou existovat i atypické projekce bolesti, jako např. do šíje apod. Pro anginózní bolest je také typické, že se objevuje vždy při stejné činnosti, například při rychlejší chůzi nebo při přechodu z tepla do zimy a že pokud se pacient nezastaví, intenzita bolesti narůstá. Ptáme se také na reakci na podání Nitroglycerinu – bolest ustupuje obvykle do 5 až 10 minut.

Jak se po odhalení nemoci pacient léčí a je léčba vždy nutná?
Po stanovení diagnózy anginy pectoris je terapie vždy nutná. K léčbě však přistupujeme přísně individuálně. Základem terapie je úprava životního stylu (absolutní zákaz kouření, strava, přiměřený pohyb), dobrá kontrola rizikových faktorů, tj. vysokého krevního tlaku, cukrovky a poruchy metabolismu tuků). Po zvážení všech okolností, včetně věku, dalších přidružených onemocnění a aktuálního stavu pacienta se rozhodujeme buď k invazivnímu řešení nebo k řešení farmakologickému – užívání indikovaných léků.

Jaká hrozí rizika v případě ne léčení nebo nedodržení léčby?
U pacienta s neléčenou anginou pectoris hrozí přechod do některé z akutních forem ischemické choroby srdeční, jako tzv. nestabilní angina pectoris, akutní infarkt myokardu, akutní srdeční selhání nebo dokonce náhlá smrt.

Můžeme chorobě předejít a pomohou nám k jejímu včasnému odhalení preventivní prohlídky?
Bohužel na tuto otázku není jednoznačná odpověď. V každém případě můžeme díky preventivním opatřením nástup onemocnění zpomalit, ale nikdy nemáme jistotu, že se nemoc neobjeví. Mezi tato opatření patří již dříve zmíněné zásady zdravého životního stylu a dobrá kontrola rizikových faktorů. Vzhledem k tomu, že základem stanovení diagnózy je anamnéza, je úloha praktického lékaře nezastupitelná. Pokud však pacient nemá žádné obtíže, pak běžná preventivní prohlídka nic neodhalí – ekg je většinou normální. Prevencí je však jistě odhalení rizikových faktorů – zde je úloha preventivních prohlídek jasná.

Co říkáte na preparáty z televizních reklam?
Všechny tyto preparáty patří do skupiny tzv. potravinových doplňků. Jsou to například karnitin, selen, omega 3- mastné kyseliny atd. Rovněž například Flora má vyvážený poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin – tyto produkty jsou však z pohledu poznatků dnešní medicíny jen pomocnými látkami. Je však možné, že ve světle některých studií se názor na jejich úlohu v budoucnu změní. Můj kontakt je Martin Polák, e-mailová adresa: martin.polak@onp.cz, tel. 318 641 272.

Dagmar Čerňanská

Autor: Redakce

1.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení