Co je koronavirus?Sociální sítě se už od pondělí 16. března množí žádostmi o materiál, nabídkami šití od profesionálních švadlen přes nejrůznější spolky až po ženy v domácnosti. Nechybí ani video návody, jak roušku ušít.

Roušky šije například příbramské Divadlo A. Dvořáka. S nápadem přišli jeho zaměstnanci už v pondělí a hned začali shánět materiál. „S bavlnou není problém, to se nám ozývají i sami lidé, ale trochu je problém s tkalouny, ale i ty se našim švadlenám podařilo zajistit,“ řekla zástupkyně ředitele divadla Anna Čiperová.

V úterý 17. března se začalo s výrobou prvních kusů. Ty jsou určené pro zaměstnance divadla, kteří musí chodit dál do budovy. Podle Anny Čiperové se na těchto „prototypech“ vychytají mouchy, aby další roušky už byly bez chyb. Do práce se zapojil kde kdo. „Někdo stříhá šablony, další je napařuje, aby byly vydezinfikované, kdo umí se šicím strojem ten šije,“ přiblížila chod příbramské divadelní 'manufaktury' zástupkyně ředitele.

Po té co roušky dostanou zaměstnanci divadla je domluveno s vedením města, že další ušité roušky budou předané krizovému štábu města a ten je bude dál distribuovat mezi obyvatele.

Na roušky přešla také firma B.E.S. se sídlem v Petrovicích u Sedlčan, tradiční výrobce ložního prádla, která přešla operativně na velkovýrobu ochranných roušek. „Přes prvotní organizační a systémové potíže se výroba v úterý 17. března rozjela na plnou kapacitu. Hned první den výroby bezplatně poskytla místní samosprávě 300 ks těchto roušek, které obec rozveze pečovatelkám, lékařům, důchodcům v domě s pečovatelskou službou a budou k dispozici v lékárně a obchodě potravin. Vyrobené roušky budou přednostně dodávány Ministerstvu zdravotnictví a složkám IZS,“ uvedl petrovický starosta Petr Štěpánek.

Dobříš šije roušky pro každého. Pomoc může každý, dodáním materiálu
Krámek rukama nohama, který veřejnost nalezne v Domě nad vodou v Dobříši, šije roušky. Proto veřejnost žádá, aby darovala nepotřebný materiál. Může se jednat vypranou čistou bavlnu klidně i s potiskem a tkaloun jakékoli délky a šířky. Roušky poputují do rukou potřebným pracovníkům, seniorům, zdravotníkům či sociálním pracovníkům. Na stejné adrese si mohou také lidé, kteří umí šít, vyzvednout návod na ušití vlastní roušky.

Online reportáž

Další doma vyrobené provizorní roušky ušili zaměstnanci petrovické mateřské školy pro všechny zaměstnance školky a pro děti, které školku navštěvují. Lucie Singrová iniciativně ušila 50 ks roušek pro místní lékařku a její pacienty, část dala do místní prodejny potravin. „Je to příkladný přístup domácí firmy a občanů v této složité době, kdy vzájemná pomoc a solidarita významně přispěje v boji s koronavirem,“ dodal Štěpánek.

Kromě organizací, spolků a firem ale šijí i jednotlivci. „Sháním klasická prostěradla, látky 100% bavlna. Pevné plátno. Začínám šít roušky na místa, kde jich mají nedostatek a jsou potřeba. Pokud se doma někomu valí tyhle věci, tak budu moc ráda za darování. Když budou i gumičky nebo ještě lépe kalouny, zlobit se nebudu,“ uvádí na Facebooku ve skupině Sedlčany – moje město Romana Macháčková. Podobně jako ona se připojují i mnozí další.

Koronavirus v Česku