Deštivé počasí a nižší teploty v předchozím období však některé lidi přiváděly skoro k šílenství. Mnozí z nich rušili naplánovanou dovolenou v tuzemsku a raději se vydávali za sluncem do zahraničí. Přestože se počasí zřejmě umoudřilo, zájem o zahraniční dovolené trvá.

„Kvůli počasí je skutečně větší zájem o dovolené v přímořských oblastech. Pod naší cestovní kanceláří je nejvíce žádané Turecko, Řecko a španělské ostrovy. Lidé hodně využívají takzvané last minute, ale ještě více slev na první moment. Není se čemu divit, odjíždějí za sluncem a k tomu jim ještě nabídneme celou řadu výhod. Děti zdarma, třítisícový bonus a mnohé další. Takže zájem je. Už teď v podstatě běží zimní sezona,“ podotkl ředitel příbramské pobočky cestovní kanceláře Fischer.

Stejnou variantu zvolil i Josef Pecháček z Příbrami, který plánoval dovolenou poblíž Orlické přehrady. „Letošní léto se na koupání moc nevydařilo, tak jsem nechtěl riskovat, že nám dovolená proprší. Hlavně proto jsme na last minute odjeli do Španělska,“ řekl Deníku Josef Pecháček.

Mnozí mladí se často vydávají do kempů pouze na jednu noc, tam se poveselí a druhý den odjíždí. Vadilo jim počasí.

Známá letoviska u Orlické přehrady bývají v letních měsících častým cílem výletníků a lidí na dovolených. Do nedávné doby nepřející počasí zřejmě zapříčinilo, že některé kempy jsou poloprázdné. Také největší a asi nejznámější kemp Trhovky u Orlické přehrady nemá zdaleka plný stav.

„Léto je kvůli počasí bídné. Hlavně to se samozřejmě podepsalo na návštěvnosti. U nás je momentálně něco přes třetinu návštěvníků. Pořád čekáme, že se počasí ještě dlouhodobě umoudří a lidé se přijedou zrekreovat. Sezonu uzavíráme až koncem září. Poté už jezdí většinou jenom rybáři. Stálí návštěvníci pochopitelně jezdí pravidelně a jsou zde prakticky za každého počasí. Stejně tak chataři. Ale stanů je málo,“ uvedl správce největšího kempu Trhovky u Orlické přehrady Jaromír Hukal.

Jiná situace je na Popelíkách, přilehlém kempu hráze Orlické přehrady. Lidí je podle správcové kempu Jany Valentové o trochu méně, ale pořád je to prý srovnatelné s minulým rokem.

„Stálé návštěvníky tady máme, ale ubylo lidí na koupání, kteří vlastně jezdí jednorázově. Naopak zase přibyly maminky a celé rodiny s malými dětmi, až jsem se divila. Letos k nám také zavítalo hodně mladých lidí, kteří zde strávili jenom jednu noc,“ sdělila Deníku Jana Valentová.

„Vydali jsme se s kamarády do kempu u Orlické přehrady. Nakonec jsme tam strávili pouze jedinou noc. Vyhnalo nás špatné počasí. Co jsem si tak všiml, nebyli jsme zdaleka sami, kdo se v kempu vyspal a ráno odjel,“ popsal jednadvacetiletý Josef Kovář z Příbrami, který navštívil Podskalí, další z kempů u Orlické přehrady.

Otrlí nebo stálí návštěvníci, kteří do kempů jezdí pravidelně řadu let, se nakonec museli zabavit jinak, když to na koupání zrovna nebylo. „To, že se lidé nemohli pořádně koupat, jim nakonec vynahradily hojně rostoucí houby, takže měli radost alespoň z plných košíků,“ doplnila Jana Valentová z Popelíků.