Se závěrem prázdnin skončila sezóna i letním kinům na Příbramsku, kde v současnosti fungují dvě, jedno v Novém Kníně a druhé v Příbrami. Obě se navzdory nepříznivému počasí z počátku léta dočkala slušné návštěvnosti a podle provozovatelů dopadla sezóna nad očekávání dobře. V Příbrami se mohou návštěvníci příští rok těšit i na další akce, například na koncerty.

„Když jsme dostali provozování letního kina na starosti, tak jsme z toho radost neměli. Skeptická očekávání ohledně návštěvnosti nakonec ale letošní sezóna výrazně překonala. Také jsme rádi, že provoz kina byl rozdělený mezi několik příspěvkových organizací, samotné divadlo by to nezvládlo,“ okomentovala výsledky sezóny Anna Čiperová z příbramského divadla.

Celkem se za prázdniny přišlo na nějaký film pod širák v Příbrami podívat téměř 4 300 diváků, přičemž čísla výrazně zvedly dva trháky léta – Harry Potter a Doba ledová. V samotném programu se nakonec objevovaly filmové tituly už tři týdny po premiéře, Příbramáci se tedy nechali nalákat i na spoustu novinek. Dokonce ani deštivé červencové počasí lidi příliš neodradilo.

„Bylo pro mne obrovským a příjemným překvapením, kolik lidí v Příbrami má o letní kino zájem. Tato sezóna byla zkušební ohledně promítání filmů a celkem se vydařila, příští sezóna bude zas zkušební navíc ohledně pořádání koncertů,“ řekl ředitel divadla Petr Bednář.

Podle místostarosty Václava Černého není záměrem města využívat letní kino pouze k promítání filmů. Některé agentury už prý projevily zájem o pořádání různých akcí v areálu, podmínkou je ale většinou vybudování zastřešení, které nyní kinu chybí.

„Hledáme finančně přijatelnou variantu na zastřešení, chtěli bychom tento bod zakomponovat do městského rozpočtu na příští rok. Ohledně kultury v Příbrami bych viděl zastřešení letního kina jako jednu z priorit dalšího roku,“ uvedl místostarosta Václav Černý.

Pokud vše dopadne podle plánů, dočkali by se Příbramáci už příští rok kromě další dávky filmů pod širým nebem i například několika koncertů.
Druhé letní kino na Příbramsku provozují soukromí podnikatelé v Novém Kníně. I zde nakonec pesimistická očekávání předčila celková návštěvnost.

„Ze začátku sezóny to nevypadalo příliš dobře, z velké části také kvůli horšímu počasí, srpen to ale všechno vyvážil. Zažili jsme ale špatné zkušenosti s pořádáním koncertů, proto příští rok už nic takového neplánujeme. Samozřejmě pokud město jako majitel projeví zájem uspořádat nějakou akci, nebudeme proti,“ řekla Marta Lišková z novoknínského letního kina.

Do Nového Knína chodilo letos v létě na každý film průměrně 130 lidí, což je téměř stejný počet jako loni. Naprostý rekord zažili provozovatelé při promítání Doby ledové, kdy se do areálu natěsnala dokonce více než tisícovka lidí.