Jak vznikl název této kapely?

Název K.I.S. byl vymyšlen v roce 1965, kdy mně bylo 15 let. Byl jsem totiž jedním ze zakladatelů této kapely v Kopřivnici. Koncem osmnáctého století založil Ignac Schustala kopřivnickou Tatru na výrobu kočárů. Asi již tušíte, z čeho vznikl tento název K.I.S. – Kolegium Ignace Schustaly.

Nepletou si fanoušci tuto kapelu s revivalem světoznámé kapely Kiss ?

Všichni si myslí, že tato kapela je revivalem kapely Kiss. Není tomu tak. Jednak tato kapela vznikla mnohem dříve a hlavně hraje muziku 60. a 70. let. Jejím vzorem byli Beatles a následovaly Rolling Stones, The Who, Trogs, Kinks, Monkeys, Manfred Man a z českých skupin především Olympic, Juventus, Flamengo a z tohoto výběru se také skládá jejich repertoár.

Kisáci, jak jim fanoušci říkají, hrají nepřetržitě od roku 1965?

Ano. Kapela se dala dohromady díky jednomu místnímu „dýdžejovi“ Lubovi Holubovi, který organizoval s přáteli před deseti lety festival. Požádal původního frontmana a zpěváka Vojtu Navrátila, který společně ještě s Karlem Kociánem a Mírou Svobodou byli při obnově Kisáků, aby vystoupili. Oni přibrali Tomáše Münstera, Sváťu Drechslera a Zdeňka Hokufa (Broďa) a „Kisáci“ se úspěšně zúčastnili tohoto festivalu. To byl také první impuls k tomu, aby skupina začala hrát.

Byla někdy tato kapela v Příbrami?

Byla a už dvakrát. Jednou, když jsem slavil šedesátku, a podruhé byli na 10. bigbeatovém festivalu předloni, kdy jsme ho s manželkou organizovali. Mimochodem už se staronovým zpěvákem Stáňou Chemijem, který zde exceloval. Tento zpěvák byl součástí kapely v 60. letech, kdy hrál v kapele na basu. Dnes se věnuje zpěvu a jde mu to náramně.

Přibližte čtenářům Hippies Party s kapelou K.I.S ?


Kluci měli velký úspěch na zmiňovaném festivalu a pár přátel nás oslovilo, jestli bychom je nepozvali do Příbrami a neuspořádali nějakou zábavu v retro stylu. Kisáky jsme oslovili a oni rádi přijedou. První Hippies Party se koná v pátek 6. dubna v restauraci Atollo (bývalý klub na Březových Horách). Bohužel jsme nečekali tak velký zájem (místa jsou zcela obsazená), ale máme slíbené možné sezení přímo v restauraci.

Slyšel jsem, že organizujete také párty ve Smolotelích ?


Ano, jsme spolupořadateli s Penzionem Smolotel. Přece jenom je v penzionu větší kapacita, než v Atollu. Výhodou také je, že zde můžete přenocovat a výborně zde vaří. Mnozí z nás se akcí, které pořádal Tomík Machuta, také zúčastnili.

Jaký se připravuje program na sobotu?


Je to klasická zábava s tím, že bychom chtěli mezi přestávkami promítat světový nedostižný festival Woodstok, který také připomene zlatou dobu 60. let. Předpokládáme, že hosté i muzikanti budou v dobových oblecích (květinové košile, kalhoty do zvonu, šátky, lennonky). Kapela hraje věrohodně muziku 60. let a to nás všechny převede do doby hippies. Tři originální oblečení odměníme dobrotou.

Připravujete ještě nějakou akci?


Uvažujeme ještě o dalším setkání dobových kapel nebo malém festivalu, kde by hrály 3 – 4 kapely z doby, kdy na Příbramsku a okolí excelovaly skupiny jako Toys, Members, Golf, Antlantik, později Bon Pari, Uran Uran, Keach a další. Hovořili jsme o tom i s ředitelem KJD Pavlem Kabíčkem a zatím je to v prvopočátcích. Organizovali bychom to společně s KJD. Někteří z vás vědí, že pan Kabíček hrával s kapelami Elevace a Members na Dobříšsku.

Kde by se to uskutečnilo a kdy?

Místo a termín zatím není určen, ale nejspíše na konci srpna. Uvažujeme o Kulturním domě v Příbrami, ale také jsme hovořili o koupališti na Novém rybníce, kde kdysi bývaly kapely a dokonce i festivaly a pódium je tam stále. Je tu ještě třetí varianta a to v Pensionu Smolotel. Tady by se mohlo hrát také venku.