VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AKTUALIZOVÁNO, NOVÉ SNÍMKY: Klenoty brdského lesa VII

Jižním Brdům vévodí majestátní vrch Třemšína

3.1.2009 2
SDÍLEJ:

Památný buk, který je spíše znám pod jménem Buk-Dvoják, přejmenovali lesníci podle typu růstu na Buk-Bránu.Foto: Karel Hutr


Kdo poprvé zavítá do rožmitálské kotliny, v první řadě ho zaujme už dávno předtím, než se ponoří do údolí pod výspou brdských kopců tmavě zelená podkova lesů, obepínající Rožmitál a vesničky rozeseté pod hranicí lesa. Až poté si poutník povšimne z pohledu od Rožmitálu výrazného hřebenu vrcholů zprava Hengstu, Holého vrchu, Křemelu, a až vzadu vlevo toho největšího, ale z pohledu od Rožmitálu nijak výrazného temene Třemšína. Vrchol nejvyšší hory jižní výspy Brd vypadá mnohem impozantněji od pohledu z Blatenska nebo Nepomucka. Odsud totiž pozorovatel vidí zvedající se hřebeny Brd stoupající až k Třemšínu.

Jak jsem se již zmínil, je Třemšín tajemným a posvátným místem Podbrdska. Nic na to nemění fakt, že není nejvyšší, ale je nejznámějším s ohledem k historii zdejšího kraje, která se zřejmě začala psát právě na této hoře. Někdy na přelomu 12. a 13. století byl na samotném vrchu postaven hrad. Podle dosavadních archeologických průzkumů byla pevnost uprostřed hlubokých a tehdy neprostupných pralesů nijak mimořádnou stavbou. Víme, že na hradě vládli páni z Třemšína. Jejich znak byl stejný jako znak pánů z Rožmitála. Listinami je doložen jako první majitel Beneš z Třemšína. První písemná zmínka, která může ztvrdit původ hradu, pochází z roku 1349 a u zachovalé listiny se uvádí právě jméno Beneše z Třemšína. Jedná se o dokument, kterým se měl rovnat spor o hranice rožmitálského panství mezi arcibiskupem Arnoštem z Pardubic a Oldřichem z Rožmitála. V průběhu dalších let se v souvislosti s hradem na Třemšíně objevují jména jako je Hroch z Třemšína nebo Diviš. Synové posledně jmenovaného, kterými byli Jošt a Jan zvaný Jan Zajíc z Rožmitála se o hrad v roce 1389 soudili. Jan Zajíc bojoval proti Pražanům a jeho příbuzný Beneše z T5emšína bojoval po boku krále Zikmunda. To možná rozhodlo o osudu třemšínského hradu, který v roce 1424 dobyli a zpustošili. Ještě v roce 1473 žil na hradě Mikuláš přezdívaný Vepř nebo Svinda z Třemšína. Ten se živil válečným řemeslem. Na počátku 15. století už hrad pustl a zarůstal lesem. Že nebyl rod příliš bohatý, odpovídá stavba hradu, který byl dřevěný a jen některé části – brána a vnitřní hradby byly kamenné. Jinak vnější opevnění tvořily dřevěné palisády. Ze stavby dnes na Třemšíně zbyl příkop a kamenné zdi.

V roce 1771 nechal rožmitálský lesmistr Josef Eustach Kráčmer postavit kapli Proměnění Krista Páně na jižním předhradí. Když projdeme předhradí, kde dnes stojí přístřešek pro turisty, dojdeme k mostu, který odděluje příkop od hradiště. Z něho tu dnes stojí jen kamenné valy. Na vrcholu, uvnitř starověkého hradiště stojí dřevěná stavba, která je často považována za rozhlednu, ale význam stavby byl jiný. Jedná se o trigonomickou věž, která byla přizpůsobena tak trochu pro pozorování okolní krajiny, ale výhled není nic moc – brání mu vzrostlé stromy kolem vrcholu. První skutečnou rozhlednu nechal v roce 1888 na vrchu postavit arcibiskup František Schönborn. Měla čtyři patra a celkem 84 schodů. V roce 1915 musela být zbourána z bezpečnostních důvodů, protože byla značně zchátralá a několikrát byla zasažena bleskem.

Ještě předtím, než na vrchu narostla skutečná rozhledna, doznal Třemšín a široké okolí obrovských změn. Vrchol doplatil na rozmařilost doby romantismu. Vládu nad rožmitálským panstvím získal v roce 1793 Vilém kníže Salm-Salm, jenž se stal v tomto roce arcibiskupem pražským. Rožmitálský zámek byl v té době využíván církví jako sídlo pro odpočinek. Ač Salma lid miloval, protože se ke svým poddaným choval slušně, za což si vysloužil od svého současníka Jana Jeníka z Bratřic přezdívku pravý otec chudých, začaly se na Třemšíně dít věci. Kníže si Rožmitál a okolí zamiloval a byl tu často. Za své vlády nechal opravit zámek a panské stavby. U zámku za jeho působení vznikl park. Kníže si ale velmi oblíbil Třemšín, jehož vrchol i okolí doznalo radikálních změn. Bohužel, k horšímu.

Zásah na Třemšíně změnil zcela vzhled už jenom vykácením prastarých porostů ve zřícenině. Na vrcholu tak vznikl doslova park s chodníky a několika altány. V místě, kde dnes stojí věž, byla navršením kamenů vytvořena kruhová podezdívka. Na jejím vrcholu vyrostla pyramida z kmenů, umožňující výhled. V úpatí hory nechal kníže postavit cestu, které se stále říká Salmova. Cesta, vyznačená kamennými sloupky, slouží dodnes.
Jak již bylo naznačeno, úpravy vrcholu nebyly zrovna moudré. Dnes se kvůli tomu jen stěží můžeme dohadovat, co je původní po starověkém hradu a co pochází z pozdějších úprav v duchu romantismu.

Od 60. let 19. století se na Třemšíně konaly národní slavnosti za obrovské účasti lidu ze širokého okolí. V září roku 1861 se koná první velká národní pouť na vrchol. Tyto poutě se zasloužily o to, že Třemšín se stal slavným a známým místem. Roku 1869 byly pouti zakázané. Výlety na Třemšín se uskutečnily mnohem později při sjezdech rožmitálských rodáků v letech 1905 a 1922.

Po stržení rozhledny v roce 1915 se v době druhé světové války jednalo o výstavbě nové. Když se konečně sehnaly peníze na stavbu, jejímž autorem byl architekt Svatopluk Janke, vypukla válka a Němci rozhlednu, jejíž základy byly již zaměřeny, zakázali.
Za války pak hostil vrch jiné návštěvníky. V úpatí pod horou si partyzáni vybudovali podzemní bunkr. Kdo neví, kde se úkryt nachází, nenajde ho. Až po osvobození se konala další národní pouť na Třemšín. To bylo v roce 1946. Další slavnosti se konaly i později v poválečných letech, ale pak tato tradice zanikla. Až v roce 2005 se o obnovení poutí po neděli po Proměnění Krista Pána zasloužila rožmitálská farnost.

Autor: Karel Hutr

3.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 16 700 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové péče Pracovníci v sociálních službách - chráněné bydlení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16700 kč, mzda max. 25500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: pracovníci v sociálních službách - chráněné bydlení, Náplň práce: péče a podpora klientům s mentálním i kombinovaným postižením, nácvik jednoduchých denních činností a podpora soběstačnosti klientů, zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím, vzdělávací a aktivizační činnosti, příprava a vedení činností klientů, vedení dokumentace a individuální plánování., Požadavky: akreditovaný kurz pracovníka v sociálních službách nebo odpovídající vzdělání dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách (kurz lze absolvovat až po nástupu do pracovního poměru), aktivní řidič - sk. B podmínkou, základní znalost práce s PC, samostatnost, dobré komunikační dovednosti, aktivita, flexibilita, kladný vztah k lidem se zdravotním postižením., Nabízíme: plný pracovní úvazek, místo výkonu práce Příčovy, denní 12hodinové směny dle plánu směn - včetně víkendů, nástup dle dohody, pracovní poměr zatím na dobu určitou (1 rok), v případě vzájemné spokojenosti možnost prodloužení, plat odpovídající nařízení vlády 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě (od 16 700 Kč do 25 500 Kč dle dosažené praxe a pracovních výsledků)., Přihlášky do výběrového řízení prosím zasílejte na email: personalni@domov-nalzovice.cz. Přihláška do výběrového řízení musí obsahovat: 1) profesní životopis, 2) motivační dopis (kde mmj. uveďte, proč se o nabízenou pozici ucházíte a co od ní očekáváte, jaké konkrétní zkušenosti, znalosti a dovednosti nám můžete nabídnout)., Nástup: od 1.6.2018 do 31.5.2019. Mzda: 16 700,- až 25 500,- Kč, Kontakt: Klosková Silvie Ing., e-mail: personalni@domov-nalzovice.cz, Místo výkonu práce: Nalžovický zámek, poskytovatel sociálních služeb- Příčovy, Příčovy č.p. 108, Sedlčany. Pracoviště: Nalžovický zámek, poskytovatel sociálních služeb- příčovy, 264 01 Sedlčany. Informace: Silvie Klosková, +420 318 864 122.

Obchod - Obchod Nákupčí 40 000 Kč

Nákupčí Auditoři pro záruční servis. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: auditoři pro záruční servis, OC, Auditoři pro záruční servis posuzujtí záruční nároky podle záručních zásad. Komunikují s prodejci a správci služeb se sídlem v celé EMEA. Analyzují závady a jsou v těsné spolupráci s výrobou. Zajišťují správné nastavení produktu v záručním systému. Podporují a poskytují školení pracovníkům v terénu o systémech a nástrojích. Poskytují pravidelné přehledy pro svůj region nebo produkt., Požadujeme:, - vynikající počítačové dovednosti - zkušenosti s ERP systémem, - zkušenosti se strojírenskými nebo automobilovými motory, spalovacími motory, technologií BUS a hydraulikou, ..., - schopnost číst technické dokumentace a vydávat doporučení, - zkušenosti v B2B průmyslu, - zkušenosti s vedením lidí, - flexibilita cestování po celé Evropě, Zaměstnanecké výhody: závodní stravování, 5 týdnů dovolené, stravenky, Nástup: ihned. Mzda: 40 000,- Kč, Kontakt: Hříbalová Hana, e-mail: hana.hribalova@doosan.com, Místo výkonu práce: Doosan Infracore Europe, odštěpný závod, U Kodetky č.p. 1810, 263 01 Dobříš. Pracoviště: Doosan infracore europe, odštěpný závod, U Kodetky, č.p. 1810, 263 01 Dobříš. Informace: Hana Hříbalová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 19 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: skladník/ce, Vaší každodenní náplní práce bude:, - Příjem a výdej materiálu a náhradních dílů tryskacích strojů, - Balení materiálu před expedicí, - Provádění inventury skladových zásob, - Každodenní obsluha jeřábu a vysokozdvižného vozíku, - Práce s PC (interní systém, MS office), Na tuto pozici budete potřebovat:, - Praxi na pozici skladníka, - Výhodou je mít platné zkoušky na vysokozdvižný vozík a jeřábnické zkoušky (V případě, že průkazy nevlastníte, rádi Vám je zajistíme.), - Šikovnost, zručnost a pracovitost, Co Vám naše společnost nabízí?, - Atraktivní mzdové ohodnocení a věrnostní odměny, - Motivující měsíční finanční bonus a placené přesčasy, - Příplatky za přesčas 25% přes týden ze základní mzdy, - Příplatky za přesčas 50% o víkendech ze základní mzdy, - Příplatky za práci o svátku 100%, - Příplatek za noční práci 15 Kč/odpracovaná noční směna, - Příplatek za odpolední práci 6 Kč/ odpracovaná směna, - Týden dovolené navíc (5 týdnů dovolené), - Závodní stravování přímo v areálu společnosti, - Dostupnost MHD, hlídané parkoviště v areálu společnosti, - Výhodný mobilní tarif nejen pro Vás, ale také pro vaše rodinné příslušníky, - Finanční příspěvky na penzijní/životní připojištění, sportovní či kulturní aktivity, firemní akce, večírky a další zajímavé benefity, V případě zájmu o volnou pracovní pozici nám zašlete Váš strukturovaný životopis. Pečlivě čteme každý zaslaný životopis a všem odpovídáme. , Zasláním životopisu souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů pro účel výběrového řízení na pracovní pozici, o kterou se ucházíte a pouze po dobu trvání výběrového řízení., Zaměstnanecké výhody: týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, sportovní či kulturní aktivity a další benefity, Nástup od 1.6.2018. Mzda: 19 000,- Kč, Kontakt:Michaela Karlová Bc., tel.: 318 479 212 od 9:00 do 15:00 hod., e-mail: prace@wheelabratorgroup.com, Místo výkonu práce:Wheelabrator Czech s.r.o., Za Balonkou č.p. 269, Příbram I. Pracoviště: Wheelabrator czech s.r.o., Za Balonkou, č.p. 269, 261 01 Příbram 1. Informace: Karlová Michaela, +420 318 479 212.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 16 500 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení Výroba lahůdek. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: výroba lahůdek, Pomocná síla do výrobny lahůdek., Noční směna od 18:00 - 2:00 hod., Nástup možný ihned. Mzda: 16 500,- Kč, Kontakt: Marešová Monika, tel.: 739 855 007, e-mail: monikaamy@seznam.cz, Místo výkonu práce: Pekárny Vodička s.r.o. -Březové Hory, Mariánská č.p. 85, Příbram VI-Březové Hory. Pracoviště: Pekárny vodička s.r.o. -březové hory, Mariánská, č.p. 85, 261 01 Příbram 1. Informace: Monika Marešová, +420 739 855 007.


Ilustrační foto

Kolegy celníci lákají na sto tisíc

Ilustrační foto.

V Čenkově zahynul řidič elektrokoloběžky po střetu s nákladním autem

Havárie motorky půjde před soud. Chyběla helma, navíc byl alkohol

Střední Čechy - Nejenom zranění, ale ani trestnímu stíhání neunikl 28letý muž, kterého policisté podezřívají, že se na motocykl posadil pod vlivem alkoholu. Událost je pro berounské dopravní policisty aktuální dosud, byť se vše odehrálo už uprostřed prvního květnového víkendu.

Neschválený prodej zmrzliny hygienici okamžitě ukončili

Střední Čechy - Vyhovět zájmu spotřebitelů není tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo, pokud se poptávka týká nebaleného zboží potravinářského charakteru. 

Čeští stíhači si z mezinárodního cvičení NATO Tiger Meet 2018 odnášejí 3. místo

Čáslav /FOTOGALERIE/ - V uplynulých dnech skončilo mezinárodní cvičení NATO Tiger Meet 2018 v polské Poznani. Čáslavská základna se prestižního cvičení účastnila se 4 letouny JAS-39 Gripen, piloti během dvou týdnů absolvovali 47 letů a ve vzduchu strávili více než 54 hodin.

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT