VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vítězslava Klimtová: Už nikdy nevstoupím do kuchyně

Pičín – Strašidla, víly, skřítkové, draci, zkrátka pohádkové bytosti zná snad ze všech nejlépe spisovatelka a ilustrátorka Vítězslava Klimtová, která je autorkou mnoha knih, obrazů, plastik a soch nejen na toto téma.

12.6.2011
SDÍLEJ:

Vítězslava Klimtová jako čarodějka Vítěnka při jednom z mnoha představení pro děti .Foto: Robert Nusl

Vítězslava Klimtová žije ve Španělsku, ovšem spoustu času tráví v malé obci Pičín u Příbrami. Zde se jí podařilo vytvořit ráj všech dětí – Pohádkovou zemi.

Vítězslava se netají tím, že v kuchyni se moc dobře necítí, přesto poskytla Deníku odpovědi na otázky z oblasti gastronomie.

Uvedla jste, že v kuchyni nejste doma. Může uvést, co považujete z jídel za svůj největší úspěch?

Rozhodně to jsou tvarohové buchty. Ty považuji za svůj největší úspěch vůbec, ale i za nejkrásnější dílo. Upozorňuji, že to myslím smrtelně vážně.

Kdy jste zjistila, že budete mít v kuchyni potíže?

Když jsem se vdávala do venkovské rodiny, byla jsem už autorkou několika knížek. Jako každá zdejší nevěsta jsem musela napéci svatební koláčky. Nikdy jsem to nedělala, ale byla jsem poučena, že kupovat svatební koláče je neslušné. A tak jsem přivezla desetikilovou krabici vlastnoručně uhňácaných koláčků s tvarohem, mákem, ořechy, jablečnými a hruškovými povidly, jak mi bylo přikázáno, do domácnosti mé nastavájící tchýně.

Takže to bylo ještě před svatbou. Lidé z vesnic jsou na takové tradiční věci citliví. Jak tchýně reagovala?

Ta spráskla ruce, pak vybrala ty nejšišatější, položila je na podnos a roznášela po sousedech, jak bylo zvykem, a při tom bědovala: „Takoví pazgřivci!“ To znamená ve zdejším středočeském dialektu mrzáčci. Celá vesnice mou budoucí tchýni litovala, jakou to dostane nemožnou nevěstu. Můj domorodý ženich, který je jinak inženýr a ovládá tři jazyky, byl považován za šílence, že si chce vzít takovou nešikovnou ženskou. Přitom vesnice byla přecpaná dívkami vycepovanými, co se domácích prací týče, k dokonalosti. A tak jsem do vesnice a do manželství vstoupila ponížená a vysmívaná.

Dokázala byste nějak vysvětlit, proč se vám v kuchyni nedaří?

Mnoho let jsem o problému kulatých svatebních koláčů přemýšlela, a podařilo se mi vytvořit určitou teorii. Když jsem vše a ze všech stran probrala, došla jsem k názoru, že neumím péci koláče, protože moje maminka vyrostla jako sirotek. Protože tak neměla maminku, nebyl nikdo, od koho by odkoukala různé hospodyňské gryfy a fígle, zkušenosti a rutinu. Proto to nemohla naučit ani mě. Za to ale umím jakékoliv jídlo krásně nakreslit.

Takže jak je to vlastně momentálně s vaším vařením?

Nouze mě naučila připravit polévky, omáčky, jednodušší pečeně , řízky, omelety, lívance, bramborovou kaši. Když nebylo zbytí, naučila jsem se i vykuchat drůbež nebo rybu. Ale nikdy se to nestalo mým koníčkem.

Je nějaká příprava jídla, která je vaší noční můrou?

Ano, jednu věc jsem se nenaučila po celý život. Knedlík je úskalím, na kterém všechny mé snahy ztroskotaly. Buď mi vycházely obrovské nafouklé bubřiny, které se na vzduchu rozplizly, nebo trudovité, zamračené tenisové míčky, které vypadaly, jako že už se s nimi nějakou tu sezónu hraje. A že by se s nimi dal umlátit eventuální lupič.

Myslím, že si to všichni dokážeme představit. A co pečení? Jak jste na tom v této oblasti?

Příroda mne obdařila něčím tak nepraktickým, jako je malování a psaní, takže i porozumění s troubou je mi odepřeno. Někdy mám podezření, že to způsobuje její zákeřná povaha. Uvažuji, že o ní napíšu román.

Co myslíte tou zákeřnou povahou trouby?

Na první pohled vypadá jako každá jiná, ale její jednání je nevypočitatelné. Uvedu příklad. Rozhodnu se, že upeču bábovku. Dám si s tím nesmírnou práci. Utřu žloutky s cukrem a máslem, bílky ušlehám do tak tuhého sněhu, že by se dal použít do základů Národního divadla, přidám přiměřeně mouky a prášek do pečiva, přesně podle receptu, vymažu a vysypu litinovou formu, naliju těsto žluté jak sluníčko, strčím do trouby a otočím se. Po chvíli se z trouby místo vůně začne šířit podivný zápach. Když otevřu troubu, zjistím, že bábovka překypěla, těsto spálené do černa ucpalo plynové hořáky a ve formě zbyl jako sklo tvrdý skelet, pevně připečený k litinovému obalu. Pravidelně v tu chvíli se vynoří někdo z rodiny, aby mne přistihl, jak pohřbívám to, co mělo být bábovkou, do koše na odpadky.

Ale nevzdáváte se.

Jistě, že ne. Pak delší čas nepeču a snažím se získat duševní rovnováhu. Když se mi to podaří, vzepnu se k novému výkonu. Příští bábovka nepřekypí, ale musím ji z formy vykrajovat lžící, a na podnose připomíná tvarem i konzistencí tři dny mrtvou chobotnici. A to máte jenom bábovku …

Jak vás tak poslouchám, chtělo by to asi nějaký zlepšováček.

Dá se říci, že jsem jeden takový vymyslela. Snažím se, pokud je to možné, připravit si nějaké ty polotovary na oběd už v ranním frmolu. To znamená, že loupu brambory na kaši a klepu maso na řízky nebo strkám kuře do elektrické pánve už ráno před osmou. Ušetřím tím nějaký čas v dopoledním klidu, takže mažu chleby na svačinu, připravuji snídani, vařím čaj a kávu, a přitom ještě chystám věci k obědu. Strašně si přeju mít čtyři ruce. Když zapadnou dveře za posledním, už se vaří brambory i hovězí žebro na polévku. Než se to uvaří do měkka, odskočím si na pět minut do ateliéru, abych si načrtla alespoň tužkou to, co potřebuji ten den nakreslit pro mou novou kuchařku (tím myslím knihu). Ještě zkusím, jak to bude vypadat barevně. Jde mi to nádherně. Konečně je obrázek hotov. Položím štětec, blaženě se protáhnu, otevřu dveře ateliéru a ztuhnu. Domem se valí mraky černého kouře a nesnesitelný puch. V kuchyni je tak husté ovzduší, že ani nejdou otevřít dveře. Pokud zneužité hrnce rovnou nevyhodím, jejich vyčištění mě stojí tolik času, že bych za tu dobu uvařila tři obědy o pěti chodech.

Co ostatní členové rodiny? Jak k tomu přistupují oni?

Jeden z mých synů je velice praktický. Přijde domů, začichá, zvedne telefon a zeptá se některého ze svých kamarádů, jestli pekli. Obvykle najde skutečně domácnost, kde se ten den něco peklo a odstěhuje se tam na několik hodin. Má hodně kamarádů a je u jejich maminek oblíbený pro svůj nekomplikovaný přístup k jídlu. Překousnu obvykle to pokoření a pokusím se pro zbytek rodiny něco ukmochtit k večeři.

Je nějaká potravina, kterou si s sebou vozíte do Španělska?

Ano, vždy když se vracím z Čech, vezu tak pět kilo hrubé mouky a tak deset kilo kyselého zelí, které tam vůbec není.

Máte nějaký sen v oblasti gastronomie?

Mám jeden takový krásný sen. Že se jednoho dne objeví za dveřmi některý můj syn s docela jinou dívkou, než které se u nás vyskytují v současné době. Bude jí určitě vidět alespoň část obličeje a nikoliv jen hříva neukázněných vlasů, ze kterých uprostřed visí dýmající cigareta. Nikdo ji nebude podpírat a udrží se na nohou vlastními silami. Nepřijde ve tři ráno, ale ve tři odpoledne. Bude kompletně oblečená a obutá. A můj syn mi oznámí, že se bude ženit. Nařídím nevěstě upéct svatební koláče. Až je přinese, ty nejméně šišaté a nejméně připálené, ozdobně je rozložím na podnos a obejdu všechny sousedy, abych se pochlubila, jakou to mám šikovnou nevěstu. Ať budou šišaté nebo ne, budou to ty nejkrásnější a nejvoňavější koláče na světě. A pak, pak už nikdy nevstoupím do kuchyně.

Recept na obalované kuřecí řízečky podle Vítězslavy Klimtové

Vezmete kuřecí malé řízečky nakrájené napříč. Nedají se do mouky, ale rovnou do vajíčka. Potom se obalí ve strouhance smíchané se sezamovým semínkem. Řízečky se ale nepečou na pánvi na oleji, nýbrž v troubě nebo v remosce a podle Vítězslavy je to moc dobré. Vůbec prý neztvrdnou. K tomu jako oblohu doporučuje okurky nebo kyselé zelí. A jako přílohu hranolky nebo brambor.

VÝZVA ČTENÁŘŮM

Plánuji vydat kuchařku, která se bude jmenovat Děti vaří svým skřítkům. Už ji mám ilustrovanou. Chtěla bych tímto vyzvat čtenáře Deníku, aby mi pomohli s knihou a zaslali do redakce Příbramského deníku na adresu robert.nusl@denik.cz recepty, které bych mohla uveřejnit ve své připravované knize. Nesmí být moc složité, aby se děti nepopálily a tak. Mohou to být recepty na různé čaje, moučníky, kaše, koláčky, houbová jídla a podobně. Vhledem k tomu, že skřítkové maso nejedí, masité recepty neposílejte. Ale kromě masa cokoliv. Když zašlete své jméno, rovněž je v knize uveřejním.
Vítězslava Klimtová

Autor: Robert Nusl

12.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Management - Management Vedoucí 12 000 Kč

Ostatní řídící pracovníci v oblasti stravovacích služeb Vedoucí výčepu. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 12000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Restaurace u švarců, 262 63 Kamýk nad Vltavou. Informace: Aleš Krulich, +420 602 373 888.

Výroba - Výroba Lakýrníci 16 000 Kč

Lakýrníci a natěrači dřevěných výrobků Lakýrníci + pomocní dělníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: lakýrníci + pomocní dělníci, Jedná se o krátkodobé zaměstnání. , Nástup: od 15.1.2018 na dobu určitou do 14.4.2018, Kontakt: Kašparová Veronika, tel.: 318 581 390, 602 753 258, e-mail: kasparova@petrkaiser.cz, Místo výkonu práce: TRUHLÁŘSTVÍ PETR KAISER s.r.o., Bezděkovská č.p. 467, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem (osobně 7:00 - 15:00 hod.). Pracoviště: Truhlářství petr kaiser s.r.o., Bezděkovská, č.p. 467, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Informace: Veronika Kašparová, +420 318 581 390,602 753 258.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 15 000 Kč

Ostatní řemeslní pracovníci v keramice Pracovník/ce balení a kontroly. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: pracovník/ce balení a kontroly, Požadavky: pracovitost, pečlivost, zodpovědnost. , Jedná se o výstupní kontrolu exotermických nástavců a jejich balení., Zaměstnanecké výhody: zajištěno stravování, Nástup: ihned Mzda: 15 000,- až 18 000,- Kč, Kontakt: Růžičková Ivana, tel.: 737 239 505 (7:00 - 14:00 hod.), e-mail: vyroba@kvartex.cz, Místo výkonu práce: KVARTEX spol. s r.o., Rosovice č.p. 105, 262 11 Rosovice. Pracoviště: Kvartex spol. s r.o. provozovna rosovice, 262 11 Rosovice. Informace: Ivana Růžičková, +420 737 239 505.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 25 000 Kč

Strojní inženýři technologové, normovači Technolog/technoložka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: technolog/technoložka, Praxe v technické přípravě výroby., Nástup: od 15.3.2018 Mzda: 25 000,- až 45 000,- Kč, Kontakt: Horák Miroslav Ing., tel.: 318 820 574, e-mail: info@fmmsro.cz, Místo výkonu práce: Foundry & Metallurgy Manufacturing s.r.o., Strojírenská č.p. 381, 264 01 Sedlčany. Pracoviště: Foundry & metallurgy manufacturing s.r.o., Strojírenská, č.p. 381, 264 01 Sedlčany. Informace: Miroslav Horák, +420 318 820 574.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novinky na železnici v nové turistické sezoně představili na pražském hlavním nádraží zástupci Českých drah, Středočeského kraje a Prahy. Jedním z hitů letošního roku se má stát větší využívání pamětnických dieselů zvaných bardotka.
24

Za půvaby středních Čech budou výletníky vozit bardotky

Ilustrační foto.
17

Na kluzkých silnicích řidiči bourali, naštěstí bez vážnějších následků

Chřipka je v kraji na ústupu. Přesto za týden přibylo šest jejích obětí

Střední Čechy – Velmi smutné souvislosti mají nejnovější informace středočeských hygieniků o odeznívání chřipkové epidemie, která region trápila od počátku února. Chřipkové viry nadále zabíjely – a to s nebývalou razancí. 

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Cyklisté absolvovali závod Istrian Spring Trophy

Chorvatsko – Příbramští cyklisté zakončili své chorvatské soustředění závodem Istrian Spring Trophy. Jeho průběh, který se skládal z prologu a tří etap, byl velmi náročný a nabídl i několik těžkých pádů, které se nevyhnuly ani příbramským jezdcům. Přesto se závodníci v barvách CK Příbram neztratili. Vedení klubu je tak s výkony svých svěřenců, během celého chorvatského turné právem spokojeno a už vyhlíží nadcházející mistrovské závody v České republice.

Velikonoce v příbramském Hornickém muzeu

Příbram – V Hornickém muzeu Příbram si od 19. března do 1. dubna návštěvníci mohou prohlédnout, jak březohorští havíři oslavovali nejvýznamnější křesťanské svátky, Velikonoce, na přelomu 19. a 20. století. Hornickým domkem, prodchnutým vůní jidášů, se rozezní lidové písně, za jejichž doprovodu si budou malí i velcí návštěvníci moci vyzkoušet například pletení pomlázek, zdobení vajec, velikonočních perníčků a svatých obrázků či výrobu korálkových ozdob. Ve všedních dnech je program určen především pro školní exkurze, široké veřejnosti doporučujeme návštěvu o víkendech, kdy bude program probíhat od 10 do 17 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT