Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klišé o HIV: týká se narkomanů nebo promiskuitních osob

Příbram – HIV pozitivní. Tato slova změnila před několika měsíci paní Martě z Příbramska život. Myslela jsem si, že to musí být nějaký omyl, nejsme s partnerem přeci ani promiskuitní, ani nejsme narkomani, vzpomíná na první chvíle od vyslyšení diagnózy ani ne třicetiletá žena.

6.2.2016 AKTUALIZOVÁNO 17.8.2016
SDÍLEJ:

Hana Vavřincová.Foto: Deník/Kateřina Chourová


Takové argumenty nejsou ojedinělé. To potvrzuje i Hana Vavřincová z příbramského centra adiktologických služeb Magdaléna. „Je nutné vzít v potaz celou pyramidu vztahů. Tedy bývalý partner, jeho bývalá partnerka, její předchozí partner, jeho předchozí partnerka…," upozornila adiktoložka.

Jsem snad neslušný, promiskuitní nebo toxikoman, když jsem měl nechráněný sex s člověkem, o kterém nevím, zda je protestovaný na HIV? „Ne, nejsem, ale bylo by na místě se nechat otestovat," doporučila Hana Vavřincová.

Žijete sexuálně? Jděte na testy
S podstoupením testů by proto neměl váhat ten, kdo žije sexuálně a nikdy, nebo delší dobu, nebyl testován.
 

ZDARMA. ANONYMNĚ.
Ujistit se o svém zdravotním stavu můžete každé pondělní od 10 do 16 hodin v Magdaléně.

Vyšetření je anonymní a bezplatné.

Předsudků ohledně HIV je ve společnosti stále celá řada. „Ten nejčastější je, že se nemoc týká pouze nebo převážně gayů a toxikomanů. S ohledem na to, že se virus HIV přenáší především pohlavním stykem, je jasné, že riziko nákazy se týká téměř celé populace. Samozřejmě, že čím vyšší promiskuita, nebo rizikové chování toxikomanů, tím častější možnost nákazy, ale…," upozornila adiktoložka.

Výsledky do několika minut
Ujistit se o svém zdravotním stavu můžete každé pondělí od 10 do 16 hodin v Magdaléně. Vyšetření je anonymní a bezplatné.

Před samotným testováním vyplní vyšetřovaný krátký monitorovací dotazník. Pracovníci centra také zájemce informují o rizicích infekčních chorob, možnostech léčby a poté proběhne samotný test. „Testy jsou rychlé, orientační, z kapilární krve, tedy odběr z prstu a do několika minut známe výsledek," uzavřela adiktoložka.

Po letech rozvoj příznaků AIDS
Člověk nakažený virem HIV nemusí mít řadu let žádné zdravotní obtíže. Toto období označují adiktologové jako bezpříznakové nosičství viru HIV. I v tomto bezpříznakovém období může nakažený člověk přenést infekci na další osoby, i když sám vypadá a cítí se zcela zdráv.

Testování na HIV. Ilustrační foto.U velké většiny HIV pozitivních dojde k rozvoji některého z příznaků HIV/AIDS obvykle za 10 až 15 let po infekci virem HIV. Na rozvoj nemoci má vliv celá řada faktorů: úroveň obranyschopnosti organismu, životní styl a výživové návyky. Každé, i lehké onemocnění, představuje pro organismus určitou zátěž. K rozvoji onemocnění AIDS ze stadia HIV pozitivity může přispět takzvaná reinfekce, tedy příjem další dávky viru HIV do organismu.

Je nesmírně důležité u nakažené osoby infekci HIV co nejdříve prokázat, aby se mohla včas zahájit léčba, která má šanci rozvoj onemocnění výrazně zpomalit, prodloužit tak život a zlepšit jeho kvalitu.

Autor: Kateřina Chourová

Uvažujete o testu HIV?

Ano

15 %

Ne

24 %

Už jsem testy podstoupil/podstoupila.

61 %

Hlasovalo: 82

Anketa byla ukončena

6.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Suchý a Jitka Molavcová s orchestrem divadla Semafor

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Vizualizace přestupního terminálu v Sedlčanech.

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Sedlčany - Zbyněk Jetel je nejstarším sedlčanským tenistou. Na kurtech Sokola Sedlčany nebo u tréninkové zdi ho můžeme vidět od jara do podzimu. Dokud to jen trochu počasí dovolí, věnuje se bílému sportu denně alespoň hodinu.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Příbram – Spolek pro kočku pomáhá opuštěným a nalezeným kočkám ve městě už šest let. Jeho hlavní činností je jak péče o kočky a koťata žijící venku, tak o ty nalezené, nemocné či nějak zraněné. 

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení