Bolesti kloubů, hlavně v noci, přes den únava a celková slabost. I tak se u člověka může dlouhodobě projevovat lymská borelioza chycená od klíštěte.
„Dva roky trvalo, než jsem se z toho pomocí léků dostal. A to jsem si vůbec nevšiml, že bych měl klíště. K doktoru jsem šel, až když jsem v noci nemohl spát bolestí celých rukou,” vyprávěl dnes už vyléčený Tomáš z Příbrami.

Chladné a vlhké počasí podle odborníků klíšťatům nebývale svědčí. Proto není divu, že se to jimi v současných dnech v trávě jen hemží. Pravděpodobnost, že se do nás nějaké zakousne, je tedy vysoká. Lidé, kteří často chodí do přírody, by se proto podle lékařů měli nechat naočkovat. Největší výskyt klíšťat na Příbramsku je kolem rekreačních oblastí u Vltavy, jsou také v městských trávnících i v zahradách rodinných domů.

„Očkování může probíhat po celý rok. Bez jakéhokoli rizika je vhodné aplikovat první dvě dávky v zimním období. U dalších dávek roční období nerozhoduje. Letos sezona teprve začala a už máme nahlášené dva případy nákazy od klíštěte,“ říká příbramská epidemioložka Marie Skalošová.
V loňském roce bylo na Příbramsku 16 případů klíšťové encefalitidy a 338 případů lymské boreliozy.

Klíšťová encefalitida má chřipkové příznaky a po několika dnech vymizí. Zhruba týden je nemoc bez příznaků a pak nastupuje druhá fáze, což jsou bolesti hlavy, zvracení a vysoké horečky. Lymská borelioza se nejčastěji projevuje skvrnou na kůži, která se rozšiřuje. Může dojít k zánětu mozku a k postižení jakéhokoli orgánu.

A jak správně vyndat přisáté klíště? „Parazita v místě přisátí musíme dezinfikovat, vyviklat a místo opět dezinfikovat. Pak je nutné sledovat případné příznaky,“ radí Marie Skalošová.

Očkování má tři základní dávky v odstupu jednoho až tří měsíců po jedné dávce. Cena není jednotná, záleží na lékárně nebo očkujícím středisku. Pohybuje se v rozpětí 350 až 450 korun.