„Stavební práce v Knihovně Jana Drdy zahrnují vybudování bezbariérového přístupu včetně instalace výtahu, na který jsme získali dotaci ve výši 2 725 000 korun a celkové náklady stavy budou 3 394 000 korun,“ prozradil příbramský místostarosta Václav Švenda s tím, že výtah povede středem domu a bude se tedy jednat o poměrně velký stavební zásah, který ovlivní chod celé budovy.

Hlavní budova příbramské knihovny po dobu rekonstrukce našla azyl v přízemních prostorách tzv. Špalíčku na rohu ulic Špitálská a Milínská naproti budově soudu. Hlavní budově na náměstí TGM zůstane pro veřejnost přístupné jen infocentrum. Ústřední půjčovna pro dospělé a ústřední půjčovna pro děti fungují od dubna ve výše uvedených náhradních prostorách. Studovna bude po dobu rekonstrukce uzavřena úplně s výjimkou rešeršní a meziknihovní výpůjční služby, kterou si mohou zájemci objednat ve Špalíčku. Vedení knihovny tedy žádá své návštěvníky o pochopení při omezeném a provizorním provozu v době od 22. března do 31. srpna letošního roku.

Vedle knihovny se také už několik let mluví o bezbariérovém přístupu do divadla, kina a sálu kulturního domu. O jeho zřízení už roky usilují především vozíčkáři. „Zatím naše snahy každá radnice zametla pod koberec a my doufáme, že tahle nová se zachová jinak. Nešlo by třeba zařadit instalaci výtahu do plánované rekonstrukce, která se tady má uskutečnit?" navrhovala před dvěma lety na malé demonstraci vozíčkářů u divadla Jaroslava Populová, která se o výtah snaží zasadit od roku 2006.

Akce vozíčkářů za výtah do divadla se v listopadu 2016 zúčastnil starosta Jindřich Vařeka v doprovodu místostarostky Aleny Ženíškové společně se zástupkyní ředitele divadla Anny Čiperové. Tam jim vozíčkáři v čele s Jaroslavou Populovou, připomněli svůj problém. Starosta jim tehdy pomoc přislíbil. „Kolik výtahů bylo za posledních deset let postaveno? Pokud se nemýlím, jsou to jen dva, co jsme udělali my letos, další dva máme v plánu pro domy s pečovatelskou službou, jak bylo řečeno. To by mělo mít velkou přednost i před výtahem v divadle. Nicméně, tak jak se o tom radíme, myslíme, že do konce našeho volebního období bychom mohli k těm stávajícím výtahům přidat i tenhle divadelní," připustil tehdy příbramský starosta s tím, že by jeho stavbu mohlo město do dvou let zvládnout. Bohužel letošní rozpočet města se stavbou výtahu v divadle nepočítá.

„Na výtah pro divadlo žádáme o dotaci. Máme velkou šanci tuto dotaci získat, stejně jako se to podařilo knihovně, proto by byla škoda jí nevyužít. Realizace výtahu se sice trochu posune, ale v případě získání dotace vznikne nový výtah v maximální variantě, to znamená z kina až nahoru do divadla. Mluvíme o částce 5 milionů korun,“ popsala Deníku současnou situaci kolem výtahu pro divadlo tisková mluvčí města Pavlína Svobodová.

O stavbě výtahu v příbramském divadle se hovoří roky. Bývalé vedení radnice už v minulosti vypsalo zakázku a vybralo stavební firmu, nakonec ale z projektu sešlo. Městu se totiž nepodařilo včas získat dotaci. Handicapovaní se dříve dostávali do hlediště nákladním výtahem. Inspektorát bezpečnosti práce to ale zakázal, jezdit v něm nesmějí ani technici, slouží jen na přepravu kulis. Zatím, pokud chce postižený navštívit příbramské divadlo, musí mít zajištěný doprovod, který ho vynese po schodech.