Před několika dny se objevil na trasách MHD v Příbrami nový autobus. Se svými poznatky se Příbramskému deníku svěřil Vladimír Srnka z Březových Hor.

„Do Příbrami byl přivezen z Teplic, ale zas tak nový není. Byl vyroben před deseti lety. A z jakého důvodu byl převeden z Teplic do Příbrami? To je jednoduché. V Teplicích nesmí jezdit na MHD autobus starší deseti let. Město Příbram takové omezení nemá. Některé autobusy máme staré i 18 let. A podle toho to také vypadá. Občas autobusy během jízdy vydávají různé nepřirozené zvuky, velká je i poruchovost," uvádí Vladimír Srnka.

Městské barvy Teplic jsou modrá a žlutá. V těchto barvách mají i autobusy. Také město Písek má modrožluté barvy. Tady jsou autobusy jsou celé žluté a na nich je modře zobrazena silueta města s nápisem Písek a znakem města. „To autobusy v Příbrami, to je pestrá paleta barev. Celý červený nebo bílý, modrobílý, červenobílý a teď i bílo- modro-žlutý. A navíc některé autobusy máme ještě polepeny reklamou. Nevím, jestli v Teplicích mají reklamy na autobusech, ale v Písku není žádný s reklamou," vypozoroval čtenář Příbramského deníku, podle něhož je označení tratí linek v obou městech řešeno pomocí digitální tabule v předu a z boku, která říká cestujícím, odkud kam trasa vede.

Toto vybavení má v Příbrami pouze několik autobusů. Jinak se používají tabulky s číslem linky a cílovou zastávkou. „To je ale dost nepřehledné. Obyvatelé města to znají, ale co když k nám přijede někdo cizí? Těžko mu něco řekne nápis Jiráskovy sady nebo Autobusové nádraží. A navíc informace nejsou někdy pravdivé. Například autobus linky č.2, který jede z Jiráskových sadů na Svatou Horu má na tabulce napsáno Zdaboř komerční zóna. To je špatně. Případné návštěvníky města to mate a nedělá to dobrý dojem," říká Vladimír Srnka a dodává, že by možná stálo za úvahu, aby také autobusy v Příbrami byly v jednotné barvě.

„Například v hornické zeleno-černé a nebo v městské červeno – modro- bílé. Do povinné výbavy by měl patřit jednotný informační systém v autobusech, autobusové zastávky by měly být stejné, podobně i tabule s jízdními řády.Tímto způsobem by se zvýšil komfort cestování v MHD v našem městě," navrhuje.