VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kouř z komína může sousedům pěkně otrávit život

Příbramsko/ Starostové obcí mají obecné oprávnění ke kontrolám a sankcím, nemusí je ale nikdo pustit domů.

23.9.2008
SDÍLEJ:

Kouř z komína Foto: Deník/Markéta Jankovská

Chladné počasí přišlo dřív, než by si mnozí lidé přáli. Ve snaze ušetřit nějakou tu korunu za topení kdekoho napadne, co všechno by se dalo hodit do kamen, aby bylo teplo levnější. A tak často dojde na staré oděvy, petlahve a podobný odpad, který se doma nakupil. Hustý, nevyvětratelný dým z jednoho komína pak dokáže otrávit život několika sousedům v okolí tohoto šetřílka.

Jak se lidé mohou proti obtěžování kouřem bránit? Zeptali jsme se starosty obce Pičín u Příbrami, odkud se stížnosti některých obyvatel dostaly do naší redakce. „Zatím jsme takovou stížnost řešili jednou. V obci je zavedený plyn a nejméně polovina lidí je napojená. Nedá se tak snadno zjistit, čím lidé topí,“ řekl starosta Pičína Josef Mezera. V mnoha obcích na Příbramsku se v topné sezoně při inverzi lidé dusí kouřem z komínů. „Koupili jsme dům na kraji města s tím, že tu bude čistější vzduch, ale v zimě se tu nedá pořádně dýchat. Na zamoření celé vesnice stačí jeden nenapravitelný soused. Před spaním si nemůžeme ani vyvětrat,“ postěžoval si Petr z Příbrami. Zákon neumožňuje ani starostovi obce, aby vstoupil na pozemek nebo do kotelny vlastníka domu bez jeho souhlasu. „Mohu zde pouze vyvěsit vyhlášku, která by zakazovala topit některými druhy paliv, ale zatím k tomu není důvod,“ dodal starosta Pičína Josef Mezera s tím, že kontrolu může případně provést příbramský odbor životního prostředí.

„Zákon o ovzduší jasně stanovuje, co kdo nesmí spalovat nebo čím nesmí jeden druhého obtěžovat. „Není příliš těžké ověřit a zdokumentovat takové pálení na otevřených ohništích, protože je vidět z místa veřejného prostranství. Je ale těžké prokázat pálení v domácích topeništích. Tento problém je potom velmi špatně řešitelný. Obecní úřady mají obecně oprávnění provádět kontroly, otázkou ovšem zůstává, jestli jim majitel kontrolu umožní,“ narazil na problém v legislativě vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Příbram Petr Walenka.P

roblém má několik rovin. Jednak rovinu občanskoprávní, kde podle občanského zákoníku vlastník věci nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi. Dále se v občanském zákoníku píše:Došlo-li ke zřejmému zásahu do pokojného stavu, lze se domáhat ochrany u pověřeného obecního úřadu. Ten může předběžně zásah zakázat nebo uložit, aby byl obnoven předešlý stav. Dále je možno se ochrany domáhat u soudu.

Další rovinou je možné porušení zákona o ovzduší. Na otevřených ohništích, zahradních krbech nebo otevřených grilovacích zařízeních lze spalovat jen dřevo, dřevěné uhlí, suché rostlinné materiály a plynná paliva určená výrobcem, palivo nesmí být kontaminováno chemickými látkami. Porušení tohoto ustanovení zákona může kontrolovat a sankcionovat příslušný obecní úřad.

Autor: Markéta Lišková

23.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prvňáčci ze Základní školy a Mateřské školy Jince pod vedením paní učitelky Renaty Hladové.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze Základní školy a Mateřské školy Jince

Ilustrační foto

Kocouři budou chtít potvrdit postup do čtvrtfinále Českého poháru

Viva ztratila v Mladé Boleslavi zdánlivě vyhraný zápas

Příbram - Zápas dvou rozdílných poločasů odehráli futsalisté Vivy Příbram na palubovce FC Joga Mladá Boleslav. Po skvělém výkonu v prvním poločase, který znamenal čtyřbrankové vedení 1:5, ale přišlo po přestávce uspokojení a kolaps, čehož domácí dokázali využít a deseti brankami duel otočili na konečných 11:9.

Děti předaly finanční dar příbramské nemocnici

Příbram – Už téměř desetiletí finančně přispívají žáci ZŠ Jiráskovy sady na dětské oddělení příbramské nemocnice penězi ze školních projektů. Ani letošní rok není výjimkou. V pondělí 11. prosince předali zástupci žáků částku 9 103 korun řediteli příbramské nemocnice Stanislavu Holobradovi a primáři dětského oddělení Pavlu Marčekovi. 

Policie radí, jak bezpečně zacházet se zábavní pyrotechnikou

Příbramsko – Konec roku a vánoční čas je tradičně spjatý i se zapalováním svíček a prskavek, či s odpalováním nejrůznější zábavní pyrotechniky. V obou případech je ale potřeba dbát na bezpečnost a dodržovat pravidla správné manipulace. 

Středočeši dostávají nižší penze než Pražané. A pobírají je kratší dobu

Střední Čechy – Být penzistou-mužem v Kladně, v nejbližším okolí metropole nebo i v Mladé Boleslavi může být celkem příjemné. Alespoň z finančního pohledu. Stejně jako být důchodkyně opět poblíž Prahy nebo v Mladé Boleslavi. Naznačují to alespoň nejnovější údaje České správy sociálního zabezpečení o výši průměrných důchodů. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT