Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chránění kormoráni velcí zdecimovali jeseny na říčce

Příbramsko – Kormorán je chráněný živočich. To vadí rybářům, kteří poukazují na stále větší škody, které přemnožení kormoráni způsobují.

5.1.2012
SDÍLEJ:

Rybáři zarybňují Litavku.Foto: Robert Nusl

Tenhle pták spotřebuje denně kolem půl kilogramu výhradně rybího masa, takže hejno kormoránů čítající i několik desítek jedinců dokáže doslova vyčistit od ryb celé lokality.

O škodách, které kormoráni způsobují rybářům ví své Pavel Horáček, jednatel krajského územního svazu Českého rybářského svazu.

„Ministerstvo životního prostředí uznalo, že už je skutečně kormorán přemnožený, takže metodickým pokynem umožnilo krajským úřadům udělovat výjimku na jeho odstřel. Ale ani to není jednoduché, protože v tomto případě stanovuje nesmyslná pravidla odlovu jako je například zákaz lovu na nocovištích, smí se odlovit pouze deset procent hejna, smí se střílet pouze ocelovými broky, které jsou lehké a zvěř mnohdy pouze zraní, ale neusmrtí,“ uvedl Pavel Horáček s tím, že myslivcům se podaří ulovit pouze pět až deset kormoránů ročně. To znamená, že omezování početního stavu kormoránů touto komplikovanou metodou je prakticky nic neřešící.

Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty potvrdil, že v některých oblastech byl na základě žádostí rybářů povolen příslušným odstřel přemnožených kormoránů.

„Rybáři myslivcům většinou za každého uhynulého ptáka, který se řadí k chráněným druhům, vyplácejí finanční odměnu. Kormoráni jsou přemnožení a způsobují rybářům opravdu obrovské škody. Nejde jen o to, že žerou ryby, více jich při lovu zraní a ty pak posléze hynou,“ dodal Šilha.

„V prvopočátcích povolovali pouze plašení, což bylo naprosto kontraproduktivní. Pták rybu pustil a zbytek vyvrhl, aby mohl vzlétnout a přeletěl na jinou lokalitu a dále masakroval ryby,“ sdělil Deníku rybář Pavel Horáček.

Třeba rybníkáři sice mohou ze zákona žádat náhradu způsobených škod kormoránem jako chráněným živočichem, ale každý z daňových poplatníků se tak skládá na částku zhruba 30 milionů korun ročně.

„Jiná situace je v rybářských revírech, kde se škody nehradí a kde kormoráni likvidují cenné a mnohdy i chráněné druhy ryb jako například na Litavce, kde kormorán zcela zdecimoval pstruhy, parmy, chráněného jelce jesena a podobně. Pro sportovní rybáře není problém koupit násadu kapra a nasadit tento druh, ale v případě parem a pstruhů potočních je ztráta generačních ryb téměř nenahraditelná,“ řekl Horáček.

Podobně postižená je prý i Kocába, ale tam to zatím není tak dramatické. Kormorán se tam bojí kvůli chatařům. „Na Příbramsku může žít momentálně kolem 2000 kormoránů. Hlavní kolonie je na přehradě Kamýk. Škody, které působí, se šplhají do obrovských částek. Například v Dánsku to řeší tak, že olejují vejce kormoránů na hnízdech. Mladý plod se tak udusí, ale samičky to nepoznají, jinak by snesly nová vejce. Třeba ve Švýcarsku přistoupili k radikálnější metodě. Tam kormoráni úplně vyplenili lipana v Bodamském jezeru. Až poté se domluvili na likvidaci kormorána jakýmkoliv způsobem,“ vysvětlil Pavel Horáček.

Autor: Robert Nusl

5.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení