A nejen to. Prohlédnou si také malé historické expozice dokládající dění této školy, které v současné době vznikají při celoškolním projektu „Škola v průběhu staletí“. Historickou procházku nabízíme i čtenárům.
Osada vzkvétala za vlády Karla IV.
Kosova Hora byla pravděpodobně založena pány z Landštejna, první zmínky o ní se vážou k r. 1272. Původní hornická osada Kosova Hora nejvíce prosperovala v období Karla IV. za vlády pánů z Říčan. Snad ti si vymohli povýšení vsi na městečko se svým znakem. Povrchová naleziště stříbra či zlata byla pravděpodobně vytěžena do husitských válek a zbylí osadníci se začali živit zemědělstvím a řemesly. O školství nemáme z této doby žádné zmínky. Pokud v Kosově Hoře nějaká škola byla, zanikla během třicetileté války společně s farou. Prosperující městečko bylo švédskými vojsky vypáleno (r.1622), morem a válečnými útrapami zcela zdecimováno. Obrat nastal v r.1652, kdy byla obnovena fara i škola. Prvním historicky doloženým místním „kantorem“ je František Paleček Neveklovský, pisatel farní matriky.
První jednotřídka byla u Mastníku
V 18. století byla jednotřídní kosohorská škola na náměstí v čp. 22, což byla přízemní budova u Mastníku. Kosohorští učitelé byli v té době zároveň městskými písaři. V roce 1826 nechal postavit rytíř Neumann, majitel místního panství, novou jednopatrovou školu. Byla postavena na „Malých Dražkách“ č.p.85 – tehdy východní okraj obce. Budova školy byla situovaná jinak než dnes, průčelí i hlavní vchod měla na západní straně. Před školou byl neohrazený sádek a zahrádka. Za školou chlév a kůlna. Do školy se vcházelo z polní cesty po schůdkách v tarase a dál po cestě mezi sádkem a zahrádkou. Nová obecná škola byla dvoutřídní a první učitel Bartoloměj Fillas měl k dispozici podučitele. Po jeho smrti v r.1832 nastoupil jako učitel Vojtěch Mottl.
Další třídy vznikly nad chlévem a kůlnou
Roku 1865 byl nově ustanoveným řídícím učitelem František Kříž. Pro nárůst žactva musí postupně školu rozšiřovat a přestavovat – r. 1865 je přistavěna třetí třída nad chlévem a kůlnou, r.1882 čtvrtá třída, upravená z podučitelova bytu a komory. V r. 1889 na východní straně budovy přibyly dvě třídy nad sebou. Průčelí školy i hlavní vchod je přesměrován na jih tak, jak je dosud. Touto přestavbou se stává škola pětitřídní.
Škola byla zbavena vlivu církve
Velmi významným pro rozvoj školství se stal zákon z r. 1867, kterým se zaručovala svoboda vědy a učení a škola byla zbavena vlivu církve. „Nová škola“ si měla všímat ducha i těla, paměti, citu i rozumu a vychovávat všestranně. Předměty čtení, psaní a počítání byly rozšířeny o přírodovědu, zeměpis, dějepis, kreslení a tělesnou výchovu. K zdokonalení školství napomáhá vydávání učebnic, pomůcek, vzdělávání učitelů a hlavně zavedení povinné školní docházky dětí od 6 do 14 let (r. 1869). Roku 1879 se v kosohorská škole poprvé začínají vyučovat ženské ruční práce, první učitelkou byla Božena Matějčková.
V letech 1893 -1909, za působení řídícího učitele Václava Jirků, byla rozšířena a upravena školní zahrada s rejdištěm, letním cvičištěm a včelínem.
Až do r.1900 neměla škola svou studnu, voda se nosila z kašny nebo pumpy na náměstí. Místní školní rada se domnívala, že se v okolí školy pramen nenajde. Řídící učitel V. Jirků v tomto roce sám nachází pramen (v rohu zahrady u cesty) a na vlastní náklady nechává studnu vybudovat.
Židovské děti učili soukromí učitelé
Kosova Hora bývala obec s největším podílem židovského obyvatelstva v českých zemích. Židovské děti byly vzdělávány soukromým učitelem či rabínem. Roku 1858 byla v Kosově Hoře nedaleko synagogy založena druhá – dvoutřídní německá škola obecná. Tuto školu navštěvovaly převážně židovské děti (v r.1875 130 dětí, z nich 24 katolické). Řídícím učitelem až do r. 1892 v ní byl německý učitel izraelita Zikmund Stein z Kolodějí. V červnu 1900 byla tato škola zrušena.
Druhá budova vznikla z chudobince
Prvního září 1921 je v Kosově Hoře zřízena měšťanská škola. Po odchodu posledního řídícího učitele Františka Businského do penze byla obecná škola spojena s měšťanskou školou a prvním ředitelem se stává Václav Hrdlička. Obě školy jsou v jedné budově, což je neúnosné. Druhou školní budovu zřizuje obec v r. 1923 ve vilové čtvrti „Na skále“ z bývalého chudobince. Nástavbou patra tak získává měšťanská škola 3 třídy, kreslírnu a dva kabinety. Vedle budovy je prostorné letní cvičiště.
Od roku 1925 až do válečných let vedl školu František Larva, avšak jen jako zastupující ředitel, jelikož formálním ředitelem byl vždy okresní školní inspektor (od r. 1926 Ludvík Heller). Fr. Larva byl v letetech 1931 až 1938 také starostou obce, z čehož měla škola nesporné výhody. Obě školní budovy byly postupně vylepšovány, například byl zakoupen promítací přístroj pro úzký film a do všech tříd byl v budově obecné školy zaveden rozhlas. Kosohorské školství se těšilo v té době dobré pověsti.
Z budov byly ubytovny pro vojáky
V roce 1940 byl jmenován ředitelem okresní školní inspektor Josef Růžek a zastupujícím ředitelem se stal Václav Kluzák . Ten od roku 1938 též stanul jako starosta v čele obce. V letech 1942 až 1951 vykonával funkci ředitele Otakar Pešta. Toto období bylo jedním z nejtěžších v historii školy.
Bylo plné závažných změn, obě školní budovy byly několikrát vystěhovány a sloužily jako ubytovny německé vojenské posádky. Žáci se ke konci války učili v místních hostincích, ti starší docházeli do vojkovské školy. Ještě rok po válce nebyla zasklena všechna okna v učebnách, budovy byly poničené, důležité archiválie s inventářem vyhozené či zlikvidované.
Dne 1. září 1951 se stal ředitelem tehdejší osmileté střední školy Václav Kadeřábek. Také on pokračoval v dalších opravách obou školních budov a samozřejmě ve vylepšování komplexních podmínek pro výuku a zázemí žáků. 17. dubna 1961 je uveden do provozu nově přistavený objekt, ve kterém je zřízena školní kuchyně s jídelnou a školní dílna v patře nového objektu.
Blažek se zasadil o výstavbu tělocvičny
V letech 1966 až 1976 byl ředitelem osmileté, později základní devítileté školy Miloš Blažek. Škola měla 270 žáků v 11 třídách a poprvé zástupkyni ředitele Annu Diblíkovou. Za vedení M. Blažka byla dokončena přístavba na severní straně budovy, čímž škola získala nová WC, sborovnu a pionýrskou klubovnu v přízemí. Blažek se zasadil o výstavbu nové školní tělocvičny. Ta byla dostavěna v r. 1980 – bez odborné firmy v takzvané „akci Z“.
Učitelský sbor tvořily samé ženy
První ředitelkou na kosohorské škole byla od 1. září 1976 Hana Štefanová a jejím zástupcem Jan Hartman. Učitelský sbor byl plně kvalifikovaný a zkušený. Devítiletá školní docházka se na přelomu 70. a 80. let postupně změnila na osmiletou, přesto počet žáků i tříd stoupal. Ve školním roce 1985/86 měla škola v osmi ročnících 308 žáků, které učilo 15 učitelů. Po odchodu Hany Štefanové do důchodu v r. 1988 vykonával funkci ředitele Jan Hartman a zástupcem ředitele byl Jiří Němec. Učitelský sbor tvořily poprvé v historii školy samé ženy.
V roce 1991 byl vyhlášen první konkurz na ředitele. Ředitelem se stal Jiří Němec, zástupkyní ředitele Anna Řeháková. Učilo se ve 3 školních budovách, od roku 1990 byly umístěny 2 třídy a školní družina v bývalé mateřské škole na náměstí čp. 45. Od r. 1996 byla ZŠ Kosova Hora opět devítiletá. Měla 11 tříd, 238 žáků a 14 učitelů a vyučovalo se opět ve dvou historických budovách.
Největší problém byla školní jídelna
Největším problémem byla školní jídelna, která již nevyhovovala hygienickým normám. Nová školní jídelna byla přistavěna k jednomu pavilonu mateřské školy čp. 325 a od roku 1998 se v ní stravují žáci základní i mateřské školy. Od 1. září 1998 je ředitelkou Alena Pohnánová a její zástupkyní Lenka Zburníková. Škola má v současné době 9 tříd,140 žáků, 10 učitelů a jednu vychovatelku školní družiny. Škola v Kosově Hoře spojuje již po 180 let svojí atmosférou, majestátností a tradicemi generace místních obyvatel. Nikdy neselhala a všechny nepřízně osudu překonala. Vždy si udržovala svoji úroveň a integritu ke spokojenosti žáků, učitelů i obce. Věřme, že ji čeká neméně úspěšná budoucnost.