Brdy/ Opuštění kóty 718 ve Vojenském újezdu Brdy aktivisté Greenpeace nemají v plánu. Deníku to včera řekl Martin Kloubek z Greenpeace.
Dvacítka aktivistů v pondělí dopoledne obsadila kótu 718, která byla vybrána pro možné umístění americké radarové základny. První noc přespali tři aktivisté na plošinách zavěšených na stromech. Mezi stromy rozvěsili transparent s nakresleným cílem. Tímto protestem, zaměřeným proti umístění radaru, spustili Greenpeace kampaň, při níž shromažďují fotografie lidí, kteří nesouhlasí s umístěním cizí základny v Brdech. Pod stromy vztyčili totem svobody a vyzývají odpůrce radaru, aby nosili na místo kameny. Všechny přístupové cesty ale obsadila už v pondělí odpoledne vojenská policie.
„Policie se nás snaží odříznout od světa a její taktika asi spočívá v tom, že nás chce nechat vyhladovět,“ domnívá se mluvčí české pobočky Greenpeace Lenka Boráková, která si postěžovala na deštivé počasí. „Jinak tu vládne pohoda a snažíme se rozjet on-line zpravodajství z místa,“ dodala včera mluvčí. Na otázku, do kdy chtějí aktivisté zůstat na místě, odpověděla Lenka Boráková, že odchod neplánují a naopak chtějí pořádat další protesní akce a zvou lidi. To považuje mluvčí vojenské policie Jan Čermák za nabádání ke spáchání přestupku. „Za to je možné uložit sankci do 3000 korun,“ sdělil Čermák.
Podle Čermáka v úterý vojenští policisté dokonce navázali s aktivisty kontakt. „Chtěli jsme zjistit, s kým jednat,“ sdělil Čermák. Podle vedoucího kampaní Greenpeace Jana Piňose byli policisté přátelští. Policisté hlídají přístupové cesty ke kótě a monitorují situaci. „Další činnost se bude odvíjet od chování osob, které ve vojenském újezdu pobývají protiprávně,“ připomněl mluvčí vojenské policie Jan Čermák, který upozornil na to, že zákon zakazuje pohyb ve vojenském výcvikovém prostoru bez platného povolení.
Na tuto akci se názory různí. Jedni jí odsuzují, druzí v tom vidí příležitost, jak zviditelnit odpor proti umístění radaru.
Starosta Jinců Josef Hála příliš nadšený z nápadu aktivistů není. „Nemám rád porušování zákona, ale na druhou stranu je dobře, že někdo něco dělá,“ domnívá se starosta.
Kótu navštívil i trokavecký starosta Jan Neoral, který protest vítá. „Akce byla nanejvýš potřebná. Vláda alespoň jasně vidí, že odpor proti jejímu zámyslu s radarem, nejen že nepolevuje, ale sílí. A je jen dobře, že to shora fotili z Cessny fotografové ze zahraniční agentury. Ať to vidí celý svět, protože dnes už to není otázkou jen Brd nebo Česka, ale evropské bezpečnosti,“ sdělil Neoral.