Prvním je venkovní areál Aquaparku Příbram, který by se pro veřejnost měl otevřít 1. Června, ale v závislosti na počasí se termín může posunout. V současné době pracovníci Sportovních zařízení města Příbram opravili po zimě opadané dlaždice, opravují se betony kolem bazénu a natírají se barvou. Došlo i na obnovu bezpečnostního značení i na důkladné umytí celého bazénu. Údržbou prošla jeho strojovna a bylo potřeba vymalovat a opravit sociální zázemí, vytrhat plevel v celém areálu včetně beach volejbalových hřišť, provést revize a případné opravy herních prvků pro děti a hřišť či posekat trávu a upravit terén.

Tento týden by mělo už také dojít k pozvolnému napouštění vody do bazénu, které bude probíhat hlavně v nočních hodinách tak, aby zvýšený odběr vody neomezoval tlak vody v okolních domech přes den. „Bazén se napouští nejen vodou z řádu, ale také vodou z vlastního vrtu. Nicméně i přes to může docházet z důvodu zvýšeného odběru vody k poklesům tlaku vody v okolních domech. Prosíme proto občany o pochopení a shovívavost,“ říká ředitel SZM Jan Slaba.

V červnu by mělo zahájit provoz i druhé venkovní koupaliště a to areál Nový rybník. V něm sice ještě nyní vrcholí stavební práce, ale musí být hotové do poloviny června, kdy se v areálu koná tradiční akce Den bezpečné Příbrami, následovaný Vítáním slunovratu a Family Festem, který je naplánovaný na 23. června. V současné době vrcholí práce na dokončení nového bistra. Oproti bývalému stánku s občerstvením, který byl v areálu do loňského roku, bude současný provoz fungovat formou jednoho objednávkového a dvou výdejních oken s možností venkovního posezení, bistro však bude mít i vnitřní posezení s kapacitou cca 30 osob. „Součástí stavby je i zastřešené pódium, které bude využíváno při příležitostných kulturních akcích, jinak bude návštěvníkům sloužit jako venkovní terasa s posezením,“ uvedla místostarostka Alena Ženíšková s tím, že chybět nemůže ani moderní hygienické zázemí s toaletami.

Naopak krytý plavecký bazén bude letos v provozu podobně jako v minulosti a jeho plánovaná rekonstrukce se už definitivně odkládá a bude ji řešit až nové zastupitelstvo, které vzejde z podzimních komunálních voleb. „V současné době se pracuje na prováděcí dokumentaci, která bude hotová v létě a také na stavebním povolení. O podobě rekonstrukce už rozhodnou noví zastupitelé, ale my jim připravíme vlastně podklady a celý projekt, aby mohli s celou akcí začít,“ vysvětluje místostarosta Václav Švenda, který má přípravu modernizace příbramského bazénu na starost.

Původně se plánovalo, že modernizace bazénu začne letos, ale protože město muselo řešit například výši nákladů podle předložení studie. „Částka, která byla v tom prvotním náhledu, který jsme vrátili, činila 364 miliónů korun, ale nám se nezdála dostatečně podložená a proto jsme ten rozpočet vrátili k přepracování,“ vysvětlil příbramský starosta Jindřich Vařeka a uvedl příklad, že pokud se v rozpočtu mluví o protipožární stěně za 20 miliónů, tak se vedení města ptá, zda tam opravdu musí být. „Ptáme se, jestli je to opravdu nutná investice a nešlo by to řešit obyčejnou příčkou za několik desítek tisíc korun,“ dodal.

Vedení města ale stále pevně věří, že celková suma, na kterou nakonec rekonstrukce vyjde, bude výrazně nižší, než ta, o níž se mluví nyní. Na jednáních zastupitelstva počátkem letošního roku se totiž už mluvilo o tom, že z původně plánovaných 250 miliónů se cena vyšplhala ke 300 miliónům korun. „Osobně jsem pro maximální výši plánované půjčky 200 milionů korun, protože to městský rozpočet zvládne. Nebudeme už splácet žádné úvěry a ani dotovat provoz bazénu. I při nejpesimističtější variantě, by měl být provoz soběstačný a město si tak bude moci dovolit splácet ročně patnáct šestnáct milionů,“ říká optimisticky Václav Švenda.

Takže jediným letošním omezením v provozu příbramského bazénu bude plánovaná měsíční odstávka sauny, kdy budou probíhat opravy a údržba zařízení, práce na elektroinstalaci a další práce. Vyznavači saunování tak budou mít po celý červen nucenou pauzu. „V červenci a v srpnu bude pro návštěvníky opět otevřeno, a to ve zkráceném provozu jednou v týdnu pro ženy a jednou pro muže,“ připomíná ředitel SZM Jan Slaba.